Rum ogólnie

Piłeś? Nie jedź! + Pij Odpowiedzialnie!, czyli czy piszący o alkoholu może zrobić coś ekstra?

Pisanie bloga rozwija. CSR, czyli Corporate Social Responsibility (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu) dotychczas kojarzyło mi się głównie z zabiegami PR niektórych firm, kiedy to przy błysku fleszy parę znanych twarzy sadziło dwa krzaczki, a firma przy idei „zieloności” zbijała dobry wizerunek. Przy którymś kolejnym wpisie doszło do mnie, że CSR, oczywiście w mikro skali, to też ja – osoba pisząca o (pewnie można nawet powiedzieć promująca) alkoholu.

Z alkoholem jest generalny „problem” – on jest, był (od wielu wieków) i raczej nic nie wskazuje by miało go braknąć w przyszłości. Jest dla ludzi (gdzieniegdzie od 18, gdzieniegdzie od 21 roku życia – coraz bardziej w swoich osądach jestem bliższy 21 na mocny alkohol), natomiast to co istotne, że ludzie czasami nie wiedzą, jak się z nim obchodzić, a to prowadzi do wielu przykrych, bardzo często tragicznych zdarzeń.

Dlatego CSR w „środowisku” związanym z alkoholem jest taki istotny. Żeby dostarczając produkt, lub informację o produkcie (tutaj właśnie miejsce dla mnie i dla rzeszy osób piszących o różnych alkoholach lub ich pochodnych (drinki)) – pisać, wspominać, przestrzegać, ograniczać dostęp nieletnim, edukować, jak z tym alkoholem się obchodzić, jak go używać oraz jak go nie nadużywać i co zrobić, jak już do tego nadużycia doszło. Wreszcie dawać dobry przykład własną osobą i zachowaniem.

Przykładem CSR jest między innymi ta kampania, przygotowana przez Polski Przemysł Spirytusowy:

Lub ta, dość znana (duża liczba wyświetleń na YT):

http://www.youtube.com/watch?v=eubWYPhcEEo

Ja wiem, że temat nie jest odkrywczy. Ale temat nie ma być odkrywczy. On ma być wałkowany ile się da, przekazywany i utrwalany, tak długo, by każdy sięgający po alkohol wiedział z czym jego zażycie się wiąże.

Ja chciałem zaprezentować parę wyłapanych w sieci filmów. Przesłania ich zazwyczaj są mocne lub bardzo mocne. Zachęcam do oglądnięcia i refleksji. Jeżeli ten wpis przyczyni się do tego, że choćby jedna osoba nie wsiądzie za kierownicę po alkoholu lub choćby jedna mama w ciąży daruje sobie przysłowiową „lampkę wina”, to będę szczęśliwy 🙂

Piłeś? Nie jedź!

W 2013 roku na polskich drogach zginęło 265 osób w 2101 wypadkach spowodowanych przez pijanych kierujących. Dla porównania, w 2008 roku, było to 748 osób.

Choć jak mówi spot poniżej (zagraniczny) każda liczba, to za dużo:

Do tego 2726 osób było rannych w tych wypadkach. Ranny jednak, to pojęcie dość szerokie. Osoba na poniższym filmie też pewnie w swoim kraju jako ranna się zakwalifikowała.

Zatrzymano w 2013 roku w Polsce 162 tysiące nietrzeźwych kierujących (i ta liczba dla mnie jest chyba najbardziej szokująca). Aż 26% kierowców powodujących wypadki „po pijaku” to kierowcy do 18 do 24 lat, kolejne 41% od 25 do 29 lat, dlatego też tak dużo kampanii skierowanych jest do odbioru przez młodszych kierowców.

Pij Odpowiedzialnie!

To inna odsłona problemu alkoholu, nie koniecznie wprost ukierunkowana na kierowców (jest szersza, można powiedzieć, że Pij Odpowiedzialnie dotyczy także kierowców). Alkohol także może przynieść krzywdę tak fizyczną, często bardzo opłakaną w skutkach:

Jak i mentalną:

Aspektów niewłaściwego picia jest oczywiście więcej. Niestety nie na wszystkie udało się znaleźć odpowiednie przykłady. Brakuje m.in. jak źle wpływa nadużycie na dzieci (widziałem taki filmik, ale nie mogę już go odnaleźć).

Kobiety pijące alkohol w ciąży.

Jest to problem, o którym nie miałem pojęcia, dopóki nie urodziło mi się dziecko. Dla mnie jasnym było, że kobieta w ciąży pić alkoholu nie może. Chodząc jednak na szkołę rodzenia, obserwując i zasłuchując dziewczyny, w trakcie, bądź po ciąży, stwierdzam, że zastraszająca jest czasami niewiedza matek odnośnie możliwych skutków picia alkoholu w ciąży. Niewiedza matek, to jedno. Zastraszające jest przyzwolenie niektórych lekarzy (!) na jedną „lampeczkę winka” raz na jakiś czas – bo i z takimi opowieściami się spotkałem.

Kobiety rozważające spożycie alkoholu w ciąży proszę o zapoznanie się z materiałami, co to jest FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy – Fetal Alkohol Syndrome) oraz jakie mogą być konsekwencje picia w ciąży – link tutaj . A najbliższych takich kobiet proszę o wsparcie, bo jak się okazuje (przeczytałem w jakimś badaniu), w ok. 50% przypadków to najbliżsi i rodzina podają ciężarnej alkohol!

Tak to po krótce wygląda. To, przy tej okazji, jakie podsumowanie przyszło mi do głowy, to właściwie mała ilość spotów promujących rozważne picie. Mało tego w TV (kiedyś, w zamierzchłych czasach była fajna reklama z Hołkiem, że czasami już jedno piwo zabija), mało nawet na YT, a to przecież dobra platforma do promocji, zwłaszcza wśród młodszych kierowców.

W czasach, kiedy na ekrany wdziera się reklama społeczna segregowania śmieci, myślę że jest miejsce, by sukcesywnie, w porach wieczornych nadawane były spoty z prostym przesłaniem – Piłeś? Nie jedź! oraz oczywiście szerszy w zasięgu – Pij Odpowiedzialnie!

pozdrawiam
Rum Fanatic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *