Rum ogólnie

Jeśli butelka whisky może kosztować 100 tys. zł to czemu nie butelka rumu?

Nie tak dawno pisałem o butelce rumu wartej ok 22.000 zł (LINK). Był to Appleton starzony przez 50 lat, najstarszy rum świata (tak twierdzą). Zaglądam czasami na rynek „bogatszego krewnego” – whisky i oto co ciekawego znalazłem:

LINK

Na jednej z aukcji butelka 50-letniej whisky z Japonii (dokładnie Yamazaki) poszła za 100.000,00 zł 🙂 w 2,5 roku zyskała 55.000,00 zł (wcześniejsza licytacja mówiła o wartości 45.000,00 zł). Stopa zwrotu wow i to jeszcze po prostu na butelce (a nie inzynierii finansowej).

Czemu nie rum?

Moim zdaniem, to co widzimy na rynku whisky i generalnie na różnych tego typu aukcjach (wino, obrazy), gdzie ceny mam wrażenie zaczynają galopować z każdą kolejną aukcją, może się przenieść również na rynek rumu inwestycyjnego. Przenieść, to może jednak za duże słowo – stworzyć taki rynek – to bardziej. Wydaje mi się, że zauważyli to też producenci, którzy coraz częściej zaczynają wypuszczać serie limitowane. Bo przecież jak czegoś jest mało i jest nastawione na sprzedaż, to cena musi rosnąć 🙂 nawet te 22.000 zł ma moim zdaniem potencjał do okazania się hitem inwestycyjnym. Bo przecież wiadomo, że 50 letni rum spokojnie dystansuje w smaku 50 letnią whisky pędzoną na myszach 🙂 Muszą się tylko prowadzący aukcje o tym przekonać 🙂

PS.

Przeglądałem aukcje Bonhams i nie za bardzo tam rum znalazłem. Może ktoś ma jakiś link, gdzie takie aukcje mają miejsce?

pozdrawiam – RumFanatic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.