Rum Bermudez, Rum Mount Gay Eclipse, Rum English Harbour
Recenzje rumów

Rum Mount Gay Eclipse, Rum English Harbour 5 years, Rum Bermudez 1852 Anniversario 12 anos – recenzja

 

Rum Mount Gay Eclipse

 

Historia rumu w pigułce. Najstarsza rumowa marka nadal działająca (od 1703 r.). Pochodząca z Barbadosu, czyli rumowej kolebki i miejsca gdzie produkuje się naprawdę dobre rumy, bez sztucznych dodatków cukru. Marka zasługująca tak po prawdzie na osobną, dużą recenzję, co z pewnością zrobię, ale przy okazji bardziej zacnego egzgemplarza. Na chwilę obecną – Rum Mount Gay Eclipse.

Rum Mount Gay Eclipse
Rum Mount Gay Eclipse

Rum Mount Gay Eclipse to podstawowy rum ciemny tego producenta. Produkowany jest z melasy (własna produkcja), a destylowany podwójnie w alembikach miedzianych, technologią, którą Mount Gay utrzymuje od powstania w 1703 roku. Starzony minimum 2 lata w beczkach z białego dębu, wcześniej użytych do produkcji bourbona. Nazwa Eclipse wzięła się ponoć z inspiracji z zaćmienia (Eclipse – zaćmienie) po pojawieniu się komety Haley’a. Godny podkreślenia brak dodatków w postaci np. cukru.

Główne aromaty: wanilia, brzoskwinia, banan, dębina

Do zastosowania: głównie do miksowania, podstawowy rum w palecie, nie poszaleje się z piciem solo

Podsumowując: 3,5/5, w kategorii rumów do lat 3 – 4/5. Bardzo dobry rum, jako podstawa, alternatywa do najbardziej popularnych marek, dobry do herbatki czy do groga, albo do coli 🙂

Kraj pochodzenia: Barbados

Szybka Wrzutka #3 – od lewej Rum Bermudez, Rum Mount Gay i rum English Harbour

Lubisz Puerto Rico lub rumy z Puerto Rico? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem San Juan, stolicą Puerto Rico.

Koszulka Rum Fanatic - San Juan
Koszulka Rum Fanatic – San Juan

 

Rum English Harbour 5 years

 

Antigua i Barbuda to nie jest kraj, który od razu rzuca się na myśl, kiedy pomyślimy o rumowym producencie. Istnieje tam jednak od 1932 r. jedna destylarnia, dokładnie na wyspie Antigua i nazywa się Antigua Distillery Ltd. Produkuje lokalnie rum Cavalier a od 1993 r. także przeznaczony na eksport rum English Harbour.

Od strony producenckiej, lokalnie nie ma obecnie żadnej komercyjnej wytwórni cukru, co powoduje konieczność importu melasy np. z Gujany. W dalszym ciągu produkcyjnym fermentacja odbywa się z udziałem standardowych oraz dzikich drożdży, a destylacja ma miejsce w miedzianym, kolumnowym destylatorze. Do starzenia używane są małe beczki z amerykańskiego dębu, po bourbonie.

Rum, jak na 5 letni trunek, jest aromatyczny. Czuć jednak trochę destylat, co powoduje, że picie go solo mieści się w granicach akceptowalności, choć nie jest wielkim przeżyciem. Rum średnio słodki. Smak jest dość płaski, głównie podreślający wanilię i cynamon.

Do zastosowania: w drinkach, tam, gdzie potrzeba dobrego, lekko starzonego rumu, a nie trzeba go pić solo (choć nie jest to coś, czego nie da się wypić)

Podsumowując: 3,5/5, w kategorii rumów do lat 5 solidne 4/5,

Kraj pochodzenia: Melasa – Gujana, reszta procesu – Antigua i Barbuda

Rum English Harbour
Rum English Harbour 5 y

 

Rum Bermudez 12 anos

 

Bermudez – duży producent rumu z Dominikany (czołowa trójka obok Brugal i Barcelo). Produkujący zarówno pod swoją marką, jak dla innych firm (prawdopodobnie np. dla Matusalema). Część informacji o rumie jest trudno dostępna, bo strona Bermudeza została przejęta przez hakerów :). Wiemy za to, że to blend rumów o minimalnym okresie 12 lat. Nie ma podanej metody destylacji, natomiast po smaku wydaje się być kolumnowa. Rum o niskim poziomie cukru. Proces produkcyjny odbywa się na Dominikanie. Rum jest klasycznym przykładem hiszpańskiej odmiany rumu (aromaty w stronę miodu, wanilii, z dodatkiem dębu).

Do zastosowania: solo, rum jest ok, trochę przypomina Matusalem 10 (nie bez przyczyny), natomiast po 12 letnim rumie spodziewałbym się już jakiegoś wow, czegoś, co ten rum faktycznie wyróżni. Przy dobrej cenie można pomyśleć o użyciu do cuba libre lub innego drinka

Podsumowując: 3,75/5, w kategorii rumów 10-12 lat 3,5/5. Dla mnie trochę rozczarowanie, ale zachęcam do własnej próby, bo znalazłem opinie, w których ludzie bardzo ten rum chwalili. Dla mnie był trochę za płaski.

Kraj pochodzenia: Dominikana

Rum Bermudez 12 Aniversario 1852
Rum Bermudez 12 Aniversario 1852

Na koniec krótki filmik, urwany filmik, z prezentacji Mount Gay podczas tour po destylarni na Barbadosie:

pozdrawiam
@Rum Fanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *