Rum Bacardi Carta Negra, Rum Abuelo 12, Rum Gosling's Black Seal
Recenzje rumów

Rum Bacardi Carta Negra, Abuelo 12, Gosling’s Black Seal – recenzja

Czas zareagować i zrobić lekki remanent jeśli chodzi o kategorię rumów, dokładnie recenzje rumowe. Zareagować, bo widzę, że kwestie rumowe są chętniej komentowane niż te związane z drinkami, a i moja wiedza na temat rumów jest większa niż umiejętności barmańskie (choć ponoć takie złe nie są 🙂 ). Zrobić remanent, bo postanowiłem więc zwiększyć ilość tekstów o rumach, natomiast lekko zmienić formę jeśli chodzi o recenzje i tak chciałem wprowadzić kategorię, którą nazwałem „Szybka wrzutka”, czyli wpis, w którym pokrótce opiszę np. po 3 rumy z jakąś krótką swoją rekomendacją i odczuciami.

Recenzje zostawię na sytuacje, w których będę dysponował większą ilością czasu, a dany rum będzie można opisać nieco szerzej, również z uwzględnieniem destylarni, w której powstaje.

Numer 1 w „Szybkiej wrzutce” dzisiaj. Postanowiłem, że pochylę się nad 3 rumami, które akurat są dostępne w Polsce. Będą to:

– Bacardi Carta Negra
– Abuelo 12
– Gosling’s Black Seal

Bacardi Carta Negra, Abuelo 12, Gosling's Black Seal
Bacardi Carta Negra, Abuelo 12, Gosling’s Black Seal

 

Rum Bacardi Carta Negra

 

Przy całej gamie rumowej trzeba podkreślić, że Bacardi Carta Negra to produkt w początkowych fazach tej gamy. Starzony w opalanych, dębowych beczkach prawdopodobnie (nie ma określenia wieku na etykiecie) ok. 3-4 lat. Trochę mało, by delektować się tym rumem solo, wystarczająco, aby poprawić sobie smak drinków tam, gdzie kolor nie będzie miał specjalnego znaczenia.

Bacardi Carta Negra
Bacardi Carta Negra

Oficjalna strona Bacardi podaje nuty zapachowe, jako słodkie, z tropikalnymi owocami, karmelowe oraz waniliowe. Biorąc pod uwagę masowy charakter produkcji rum z pewnością produkowany z melasy. Brak informacji o tym, skąd trzcina może pochodzić, ani o sposobie destylacji, choć przypuszczalnie jest to destylacja kolumnowa, popularna w Bacardi.

Mocno ciemny kolor jest efektem barwników (co potwierdza opis na butelce), nie można takiego koloru uzyskać w naturalnym i do tego tak krótkim procesie starzenia. Do filtracji użyto węgla aktywnego, który Facundo Bacardi zastosował jako jeden z pierwszych.

Odwołania do słodkości i karmelu w notce Bacardi są zasadne. Rum jest mocno słodki, prawdopodobnie ze sztucznym wzbogaceniem karmelem.

Bacardi Carta Negra
Bacardi Carta Negra

Do zastosowania w: drinkach, Bacardi na stronie proponuje z kawą czy np. z piwem imbirowym (czym chce się podpiąć pod Dark & Stormy, Gosling’s, o czym później).

Ciekawe zastosowanie: wykorzystuję te nadwyżki karmelu i podlewam czasami nim cebulę do smażenia, dzięki czemu cebula dostaje ciekawego, ciemnego, karmelizowanego koloru, a i smak jest dzięki temu słodszy

Podsumowując 2,5/5. Rum masowy, choć nie ukrywa, że taki jest.

Kraj pochodzenia: Puerto Rico (rum importowano z Puerto Rico, prawdopodobnie butelkowany w Europie).

Ciekawostka: jeden ze sklepów określił ten rum jako: „esencję rumowego stylu” „ciemny, wytworny rum”, po czym napisał, że to rum kubański(!). Na początku copywriter odpłynął, a na końcu palnął nieprawdę 🙂 Ten rum nie jest produkowany na Kubie!

 

Rum Abuelo 12:

 

Panama. Na pierwszą myśl nie kojarzy się jako raj rumowy, natomiast trzeba przyznać, że za sprawą Abuelo jest ważną częścią rumowej mapy.

Rum produkowany jest z lekkiej melasy (zwanej także dla niepoznaki Sugar Cane Honey, który jest rezultatem pierwszego etapu podgrzewania soku z trzciny cukrowej, jest to najdelikatniejsza i najjaśniejsza melasa) z trzciny rosnącej na własnych plantacjach firmy Varela Hermanos, a starzony jest 12 lat w małych beczkach z białego dębu, po bourbonie. Brak oznaczenia Solera pozwala się domyślać, że to minimum 12 lat. Destylacja odbywa się w 4 kolumnowym destylatorze.

Rum Abuelo 12
Rum Abuelo 12

Z całej tej mieszanki powstaje bardzo dobry, delikatny rum, świetnie nadający sie do picia solo.

Aromat i smak można określić jako pełen nut dębu, suszonych owoców, wanilii, gałki muszkatołowej, cynamonu i innych.

Podsumowując 4,5/5. Bardzo dobry, elegancko wyglądający rum.

Do zastosowania: solo, z lodem, przy drinkach gdzie rum gra ważną rolę, np. w rumowym Old Fashioned.

Rum Abuelo 12
Rum Abuelo 12

Lubisz Panamę lub rumy z Panamy? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Panama

Koszulka Rum Fanatic - Panama
Koszulka Rum Fanatic – Panama

 

Rum Gosling’s Black Seal:

 

Bermudy. Kto by pomyślał, że może tam powstać prężnie działająca firma produkująca rum. Powstała. Produkuje rum Gosling’s w dość ograniczonej palecie. Jest Black Seal, dodatkowo w wersji overproof (75,5%), Gold Seal oraz rum premium – Family Reserve Old Rum.

Gosling’s Black Seal. Standardowy ciemny (nazywany czarnym) rum. Co niezwykłe, już przy podstawie użyto mieszanki stylów destylowania – na blend składa się zarówno destylacja alembikowa jak i kolumnowa. Kolor wskazuje na sztuczne dobarwianie. Brak oznaczenia wieku oraz pochodzenia trzciny (zakładam, że importowana).

Gosling's Black Seal Rum
Gosling’s Black Seal Rum

Aromat określany jest jako nuty: karmelu, wanilii i toffi. Fakt, dość słodki rum.

Rum otrzymał platynowy medal (najwyższe wyróżnienie) na World Spirits Championship.

Do zastosowania: świetny rum do miksowania, do drinków. Bardzo dobry do Cuba Libre. I podstawowy (oryginalny) rum do użycia w drinku Dark&Stormy. Moim zdaniem jeden z niewielu podstawowych ciemnych rumów, który nadaje się do picia solo.

Podsumowując: 4/5

Gosling's Black Seal Rum
Gosling’s Black Seal Rum

Ciekawostka 1: Rum ten kiedyś nazywał się Old Rum, w czasie Pierwszej Wojny Światowej był sprzedawany w butelce po szampanie, a zamiast korka miał czarny lak.
Ciekawostka 2: Lak, to po angielsku Seal, dlatego rum nazywa się Black Seal. Zabawiono się też słowem, bo logiem rumu jest foka, po angielsku także Seal.
Ciekawostka 3: Nazwę Old Rum przejął najbardziej prestiżowy rum Gosling’s – family Reserve Old Rum, który dla upamiętnienia czarnego laku jest tak właśnie zdobiony.
Ciekawostka 4: Gosling’s reklamuje się przez drink Dark & Stormy, który powstał na Bermudach. A wszystko jest do tego stopnia powiązane, że oprócz rumu Black Seal (składnika oryginalnego D&S) sprzedawane jest piwo imbirowe (drugi główny składnik) i gotowy do spożycia drink (tzw. RTD) Dark & Stormy.

pozdrawiam
@RumFanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

Lubisz Bermudy lub rumy z Bermudów? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Hamilton, stolicą Bermudów.

Koszulka Rum Fanatic - Hamilton
Koszulka Rum Fanatic – Hamilton

3 komentarze

  • ~Czochracz Bobra

    Black Seal to mistrz w swojej klasie cenowej (ok 100zł za wersję 40%). Wyśmienity kompan do Coca Coli z cytryną. Po prostu majstersztyk. Obowiązkowa pozycja na liście każdego pirata (komputerowego) :):):). Idealny w proporcji 1/2 pół szklanki rumu, pół szklanki coli. Generalnie ten rum, rzuca światło na to jaki rum rzeczywiście powinien być. Doskonały na bardzo chłodne wieczory. Ma oczekiwaną smakową aurę rozgrzewania. Ciężki, o smaku pirackiej łajby, można byłoby sobie wyobrazić nawet scenariusz w którym odnajdujemy pełną butlę zakorkowaną gdzieś w starej wilgotnej rupieciarni na pirackiej łajbie, gdzie śmierdzi zwilgotniałym papierem i rozkładającym się starym drewnem. Butla leży przykryta zmokłymi papierami (a nawet planami abordażu) od 100 lat. My ja otwieramy – i uwalniamy ten przepiękny ciężki aromat prosto w nasze gęby :):):) Mniam!

  • ~Czochracz Bobra

    Zostawilem sobie ten Diplomatico na specjalną okazję. Tymczasem robię drugie podejście do Angostury 7 letniej. Też rumik w okolicach 100zł i muszę powiedzieć, że całkiem niezły. Jest bardzo klarowny dla mnie, czysty, prawie jak piracki Grog (nie mylić z rumem Pirate Grog, który to jest raczej napojem spirytusowym na bazie rumu). Do Coli to majstersztyk taki sam, a nawet powiedziałbym, że bardziej pasuje do pepsi, z uwagi na to, że Angostura ma posmak klasy „dry”. Na butelce można przeczytać. Product of Trinidad & Tobago. Realnie muszę zauważyć, że rumy z Trinidadu mi dość konkretnie wchodzą. Ten rum dostał ocenę średnią 6,4/10 na Rumratings i osobiście powiem, że dla mnie to jest rum na 6.8/6.9 na 10 czyli spoko można lać w ryj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *