Rum Appleton Estate 12, Rum Matusalem 15, Rum Dictador 12
Recenzje rumów

Rum Matusalem Gran Reserva 15, Rum Dictador 12, Rum Appleton Estate 12 – recenzja

Rum Matusalem Gran Reserva 15

Rum produkowany z sfermentowanej melasy, a starzony w beczkach z francuskiego dębu – 15 lat metodą solera. W tym przypadku 15 lat uznaje się najczęściej (wyjątkiem jest np. Zacapa, która przy metodzie solera podaje maksymalny blend 23 lat), że blend rumów użytych do produkcji ma średnio 15 lat. W uznawanych podstawowo metodach, 15 lat oznacza minimalny okres starzenia blendu. Tutaj natomiast, że średni, czyli użyto zarówno mieszanek młodszych, jak i starszych.

Na butelce widnieje napis „original formula de Cuba” – receptura Kubańska, jako że rum był pierwotnie produkowany na Kubie, w Santiago de Cuba. Obecnie jest produkowany na Dominikanie. Ale trzeba zwrócić uwagę, że nie przez Matusalem samego w sobie, a prawdopodobnie przez dominikańskiego Bermudeza. Butelkowanie odbywa się w USA. Stamtąd pochodzi także właściciel marki Matusalem, 1872 Holdings International LLC, z Florydy.

Rum Matusalem Gran Reserva 15
Rum Matusalem Gran Reserva 15

Noty smakowe (za stroną producenta)

Zapach – suszone owoce, karmel
Smak – dąb, kakao, finisz w stylu koniakowym

Do zastosowania: solo, w dobrych drinkach, nie przerażać się tymi 15 latami, cena do 15 lat nie jest zabójcza

Podsumowując: 4,5/5, rum jest naprawdę dobry, natomiast znajdę 12 latki lepsze, nie sugerować się tymi 15 latami, jako głównym czynnikiem zakupu

Kraj pochodzenia: Dominikana (prawdopodobnie producent to Bermudez), butelkowanie w USA, historycznie marka powiązana z Kubą – na etykiecie głównie wspomniane w celach marketingowych

Ciekawostka: na kilku polskich stronach widać, że rum nie ma, bo nie może mieć 15 lat, a szacuje się, że ma 7-12. Dlaczego nie może mieć 15 lat? Z tego, co wyczytałem, szacuje się minimalny blend w użyciu na 7 lub 12 lat. Ale to tylko pozostaje w spekulacji, a nie średni wiek rumu.

Ciekawostka 2: Recenzja Matusalem Clasico 10

Rum Matusalem Gran Reserva 15
Rum Matusalem Gran Reserva 15

Rum Dictador 12 (część informacji za diffordsguide.com)

Kolumbia. Dokładnie Cartagena de Indias. Tam powstaje rum, który jest potem aplikowany do tych świetnych czarnych butelek, jakby całych zalakowanych. Distileria Columbiana, producent, lokuje swoje produkty na półce premium, a ich karta rumów klasycznych zaczyna się dopiero od 12 letniego (ostatnio została wzbogacona o rumy smakowe starzone przez 100 miesięcy). Starzenie odbywa się metodą Solera. Średnio jest to 12 lat, a na średnią składają się blendy od 8 letniego do 14 letniego. Rum produkuje się z fermentowanej, lekkiej melasy (sugar cane honey). Zastosowano tutaj bardzo ciekawe połączenia. Część wsadu destylowana jest metodą alembikową i to dwukrotnie. Część metodą kolumnową (zaczyna być to moje ulubione połączenie). Starzenie też jest łączone i w 85% to beczki dębowe po bourbonie, a w pozostałych 15% po sherry.

Rum Dictador 12
Rum Dictador 12

Noty smakowe (za stroną producenta)

Zapach – lekki karmel, miód, lekko palona kawa, dąb
Smak – karmel, kakao, miód, delikatnie kawowy

Do zastosowania: solo, w dobrych drinkach

Podsumowując: 4/5 – bardzo dobry rum, w moim odczuciu nawet lepszy niż „20” Dictadora (ale ciii, zostawmy to między sobą 🙂 )

Kraj pochodzenia: Kolumbia

Rum Dictador 12
Rum Dictador 12

Lubisz Kolumbię lub rumy z Kolumbii? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Cartagena des Indias, z Kolumbii.

Koszulka Rum Fanatic - Cartagena des Indias
Koszulka Rum Fanatic – Cartagena des Indias

Rum Appleton Estate 12

Ale wróćmy do rumu. Dumna 12. Dumna z tego względu, że to jeden z tych rumów, które określają wiek blendu jako minimalny, a jak wyczytałem są tam blendy od 12 do 18 lat. Ciekawa jest też metoda starzenia, bo poza tym, że jest w dębowych beczkach po bourbonie, to do środka dodaje się jeszcze prażone (opalane) płatki (chipsy) dębowe. Destylacja, charakterystyczna dla Appletona – alembiki miedziane oraz kolumna.

Rum Appleton Estate 12
Rum Appleton Estate 12

Noty smakowe (za stroną producenta)

Dąb, owoce, kakao, melasa, skórka pomarańczowa, wanilia, kawa z odrobiną prażonego dębu i migdałów

Do zastosowania: solo, w dobrych drinkach

Podsumowując: 5/5 – Intensywny, choć wyważony, alembikowo-kolumnowy rum. Nieoczywisty przy pierwszym kontakcie, podobnie jak u innego jednego z moich ulubionych rumów, potrzebowałem chwili, żeby się przekonać do smaku

Kraj pochodzenia: Jamajka

Ciekawostka 1: Końcowym właścicielem jest Gruppo Campari i dopiero niedawno zrozumiałem skąd we Włoszech dość popularny był Appleton (butelka ze zdjęcia była właśnie we Włoszek kupiona)

Ciekawostka 2: Appleton ma świetne portfolio rumowe kończące się na 50 letnim! rumie, dostępnym gdzieniegdzie za, bagatela, ok 5 tys. EUR (wyprodukowano tylko 800 butelek)

Ciekawostka 3: Niedawno zmieniono nazwę z AE 12 year old extra na Appleton Estate Rare Blend 12.

Rum Appleton Estate 12
Rum Appleton Estate 12

pozdrawiam
RumFanatic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *