Tuńczyk z rumem
Rumowa Kuchnia

Surowy tuńczyk, ryż do sushi i rum w marynacie, czyli Ahi Tuna Poke w moim wydaniu. Rumowa Kuchnia #4

W dzisiejszym odcinku rumowej kuchni będzie miks kilku inspiracji kuchennych – hawajskiej, japońskiej gdzieś tak razem z domieszką polskiego zamysłu. Rumowa kuchnia odcinek 4. Zapraszam.

Ahi Tuna Poke
Ahi Tuna Poke

Surowy tuńczyk – baza do hawajskiej potrawy Ahi Tuna Poke

Po pierwsze będzie surowy tuńczyk, jako przedstawiciel kuchni hawajskiej i baza do dzisiejszej potrawy. Ahi Tuna Poke (czyt. pohkej lub połkej), to hawajska przystawka, taki odpowiednik japońskiego sashimi, można powiedzieć też, że rodzaj tatara. Podstawą Ahi Tuna Poke jest jak sama nazwa wskazuje tuńczyk, ale nie taki dobrze nam znany tuńczyk z puszki – a surowy tuńczyk, taki używany do sushi. Na hawajach bogactwo owoców morza i dostępność dobrych, surowych ryb jest bardzo duża, toteż podstawą ich kuchni od lat jest m.in. ta potrawa, która wraz z napływem różnych kultur ewoluowała ze zwykłej mieszaniny świeżej ryby z czymś, co posiadano w domu, do skomplikowanych, wieloskładnikowych przystawek/sałatek, gdzie obecne są wpływy wielu regionów i kultur.

Otwarta wersja sushi – element japoński

Po drugie będzie ryż do sushi. Podstawowa wersja Ahi Tuna Poke to po prostu po naszemu tatar z tuńczyka / sałatka z tuńczyka. Natomiast mi surowy tuńczyk nieodłącznie kojarzy się z sushi i pomyślałem, że będzie to dobre rozwiązanie, by połączyć ryż do sushi z surowym tuńczykiem w taki sposób, by jednocześnie nie było konieczności używać wodorostów, charakterystycznych dla sushi. Nazwałem sobie to taką otwartą wersją sushi.

Rum – gdzie tu miejsce na rum?

Szybka odpowiedź. Jak często w kuchni bywa – w marynacie. A tak w szczegółach – użyłem rumu do karmelizowania cebuli, która z kolei posłużyła do marynaty tuńczyka.

Jakie składniki potrzebujemy do Ahi Tuna Poke wg. RumFanatica?

surowy tuńczyk – 20 dag
czosnek – 1 ząbek
sos sojowy – 2 łyżki
olej sezamowy – 1 łyżka
szalotka – 1 sztuka (alternatywnie zwykła cebula – połowa)
sezam – 1 łyżka (jak ktoś lubi, jak ja, można 2 łyżki 🙂 )
sos chili – 1 łyżeczka
pomarańcza – do skropienia
ciemny, najlepiej czarny rum – 50 ml
oliwa
masło

Ahi Tuna Poke - składniki
Ahi Tuna Poke – składniki

Dodatkowo, w zależności od smaków jakie kto lubi sugerowane jest użycie:

starty imbir – łyżeczka
szczypiorek – 2 pnącza
skórka z pomarańczy – łyżeczka

Sposób przygotowania Ahi Tuna Poke wg. RumFanatica?:

1. Podsmażamy szalotkę na maśle z oliwą. Jak chwilę się będzie podsmażać dodajemy rum. Istotnym jest, żeby był jak najciemniejszy, bo taki rum ma największe pokłady karmelu, który będzie nam potrzebny do karmelizowania cebuli. Pozostawi też miły, słodkawy posmak.

Rum do karmelizacji cebuli
Rum do karmelizacji cebuli

2. Kroimy tuńczyka w kostkę. Taką 1 cm na 1 cm.

Surowy tuńczyk pokrojony w kostkę
Surowy tuńczyk pokrojony w kostkę

3. Do tuńczyka dodajemy kolejno skrojony drobno czosnek, sos sojowy, olej sezamowy, sezam, sos chili. Dorzucamy też podsmażoną szalotkę razem z pozostałą mieszanką oliwy, masła i rumu. Całość skrapiamy sokiem z pomarańczy. Dla chętnych również można dodać pozostałe, alternatywne składniki.

Tuńczyk z pozostałymi składnikami
Tuńczyk z pozostałymi składnikami

4. Całość mieszamy i odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut.

Tuńczyk w marynacie z rumem
Tuńczyk w marynacie z rumem

5. Przygotowujemy ryż do sushi.

6. Układamy ryż razem z zamarynowanym tuńczykiem. Ja wybrałem dla ryżu formę tatara, z tuńczykiem w miejscu jajka. Ale właściwie tylko własna wyobraźnia może nas ograniczyć w kompozycji. Myślę, że tak zamarynowany tuńczyk mógłby być ciekawym składnikiem do tradycyjnego sushi. Może ktoś wypróbuje?

Ahi Tuna Poke w marynacie z rumem z ryżem do sushi
Ahi Tuna Poke w marynacie z rumem z ryżem do sushi

Jakie alternatywy dla tuńczyka? Myślałem i w sumie wymyśliłem na dzień dobry jedną, która się automatycznie nasuwa – łosoś. Zarówno surowy, jak i wędzony na gorąco, którego próbowałem w tej konfiguracji i mi smakował. Ciekawym rozwiązaniem byłoby też lekkie podsmażenie tuńczyka po marynowaniu. Sposobów na podanie jest wiele. Można eksperymentować.

Poke w wersji z łososiem
Poke w wersji z łososiem

Smacznego!

pozdrawiam
@RumFanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

Lubisz Puerto Rico lub rumy z Puerto Rico? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem San Juan, stolicą Puerto Rico, w wybranym przez Ciebie kolorze.

Koszulka Rum Fanatic - San Juan
Koszulka Rum Fanatic – San Juan

Polecam także – przepyszne Żeberka w marynacie rumowej :

Żeberka w marynacie rumowej
Żeberka w marynacie rumowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *