Ranking rumów
Ranking rumów

Top 10 najlepszych rumów do picia solo?!

Rankingi, jak to rankingi, są kwintesencją subiektywności (o ile nie są układane na bazie „twardych” danych, jak wartość sprzedaży, itp.) oraz miejscem na przedstawienie swoich gustów i gusteczków (choć o nich się ponoć nie dyskutuje). Nie inaczej jest w przypadku mojej ulubionej kategorii. Każdy z nas w kilka sekund znajdzie ranking „top 10 najlepszych” w przeróżnych kategoriach: rumy, drinki, drinki z rumem, rumy ciemne, rumy do 100 zł, USD czy EUR, ba… każdy z nas ma też swoje personalne rankingi, w różnych kategoriach.

EDIT: Zwracam uwagę, iż jest to ranking z 2014 roku. Muszę po latach przyznać, że jak na ponad 7 lat, ten ranking był całkiem niezły jak na tamte rumowe czasy. Dzisiaj zaatakowały wyroby innych producentów, zwraca się uwagę na inne aspekty (abv, estry, itd), ale co do ogółu w 2014 roku był to solidny zestaw z dostępnych do zakupu.

Ja swój ranking rumowy też mam. Takie swoiste top 5, bez gradacji co lepsze (kolejność dowolna) i w jakich celach spożywane (solo czy w drinkach):

– Cockspur 12
– Flor de Cana 18
– Zacapa 23
– Gosling Black Seal
– Mount Gay Eclipse

Pierwsze 3 do picia solo, pozostałe 2 do drinków (choć też nie wszystkich, bo to ciemne rumy). Choć umówmy się też, że jeszcze sporo przede mną do degustacji (więc niektórym moje Top5 może się wydawać ubogie)…

Dlaczego o tym piszę? Otóż przeglądając strony o tematyce rumowej trafiłem na taki oto ranking:

Ranking

Jedna rzecz zaważyła na tym, że uznałem ten ranking za godny polecenia innym i do zainspirowania mojej własnej osoby do zgłębienia tematu. Cockspur 12. To rum z Barbadosu, który kiedyś zakupiłem wraz z innymi znanymi mi już wcześniej markami. To rum, o którym nic kompletnie nie wiedziałem, a który zaskoczył mnie całkowicie i z miejsca podbił moje serce, a muszę przyznać, że wybrałem go, bo… podobała mi się butelka :). Osobom, które częstowałem też bardzo podchodził, więc super odkrycie dla mnie to było 🙂

Dlatego widząc, że ktoś w rankingu najlepszych rumów umieścił niezależnie rum, którym i ja byłem oczarowany (przy tym jest to rum spokojnie na kieszeń Polaka), to idąc dalej zakładam, że i pozostałe 9 jest warte spróbowania (a marki też mi znane w większości).

Patrząc dodatkowo na ceny niektórych butelek, zakładam, że prezentowany ranking stanie się jakimś moim docelowym, który w zamyśle może kiedyś skompletuje.

Tymczasem poniżej w skrócie ów ranking (zachęcam do przeczytania pełnego opisu w linku, który podałem wyżej) z moim komentarzem i do niektórych z propozycją alternatywną (tańszą), bo przecież od czegoś trzeba zacząć 🙂 a nie od razu na Mount Everest wskakiwać.

TOP 10 w tym przypadku nie ma gradacji który lepszy – gorszy, wszystkie rumy traktujemy równo:

1. Appleton 30Y

Ciekawe, czy ktoś kiedyś umieści tu Appleton 50Y (o którym pisałem tutaj).

Appletona poznałem na Jamajce, od zwykłego Appleton Special – świetnego do bazowego Cuba Libre po Appleton 12Y. Bardzo dobre rumy, więc wyobrażam sobie, że i 30 Y jest grzechu wart. Cena, to kilkaset złotych, więc jako tańszą alternatywę na początek proponuję właśnie Appleton 12Y. Bardzo fajny. Można go już spróbować solo, a także jako świetną bazę do Premium Cuba Libre.

30 letni rum Appleton
Rum Appleton 30Y

2. Bacardi Reserva Limitada

Ten rum to dla mnie spora niespodzianka, bo nie wiedziałem o jego istnieniu. Jak doczytałem, być może dlatego, że dotychczas był dostępny tylko w wybranych wyspach na Karaibach i mieli go rozpocząć sprzedawać w USA, więc dostępność znikoma. Komuś, kto sporządał ranking, się po prostu udało dobrze butelkę trafić 🙂 Ciężko też o jakąś alternatywę, bo trudno Bacardi 8 anos czymś takim nazwać (w stosunku do proponowanego rumu).

Rum Bacardi Reserva Limitada
Bacardi Reserva Limitada

3. Cockspur 12

Opisywany już przeze mnie barbadoski Cockspur 12 jest zdecydowanie godny polecenia również pod tym kątem, że w stosunku do pozostałych rumów ten odznacza się akceptowalną ceną – do dostania w granicach 100-120 zł (oczywiście na dzień dzisiejszy poza Polską).

Cockspur 12
Rum Cockspur 12

4. El Dorado 21 Special Reserve

Przedstawiciel z Gujany, z regionu Demerara, który ma bardzo dobre właściwości mikroklimatyczne do powstawania tam rumu. Ponieważ trochę rumów do wypicia przede mną, a przedstawicieli z tego regionu jeszcze nie miałem okazji próbować, to pozostanie to w ramach mojego postanowienia. O dziwo mam El Dorado 3 na półce, ale dostałem jako prezent i nie mam póki co ciągot do otwarcia butelki na jakiegoś dobrego Daiquiri (Jak zrobić daiquiri opisywałem tutaj).

Jako alternatywa, w Polsce właśnie chyba tylko El Dorado 3 wydziałem (ale to nie alternatywa), więc pozostaje chyba tylko poszukać gdzieś El Dorado 12 lub 15, choć jakby się tak szarpnąć te 75 EUR na tą 21kę? Szkoda, że Gibraltar nie jest bliżej 🙂

El Dorado 21 Special Reserve
Rum El Dorado 21 Special Reserve

5. Gosling’s Family Reserve Old Rum

Bermudy wchodzą do akcji 🙂 Przedstawiciel Goslinga gości już na moim TOP 5 i jest to standardowy ciemny (a wręcz czarny) rumek o nazwie Black Seal. Świetny rum na początek do drinka (solo raczej nie) i do dostania nawet w Polsce (widziałem w jednej sieci delikatesów). Jeśli Family Reserve jest tak dobry solo, jak Black Seal w drinku, to zapowiada się dobrze 🙂

Gosling's Family Reserve Old Rum
Rum Gosling’s Family Reserve Old Rum

6. Mount Gay 1703 Old Cask Selection

Mount Gay, to Mount Gay – najstarsza dotychczas istniejąca destylarnia rumu na świecie. Również w moim top 5 (ale to podstawowy i pytanie jak długo, bo na półce stoi już Eclipse Black 100 proof, czyli 50%, może być ciekawie). Rok 1703 – to data kiedy po raz pierwszy rum na Barbadosie wytworzono. Old Cask Selection – to informacja, że jest to mieszanka starszych rumów z beczek (w tym przypadku jest to mieszanka rumów starzonych od 10 do 30 lat). Alternatywa? Może Mount Gay XO (mieszanka rumów 8-15 lat)?

Mount Gay Old Cask Selection 1703
Rum Mount Gay Old Cask Selection 1703

7. Ron Abuelo Centuria

Nowy kraj dla mojej mapy rumowej – Panama – ma swojego przedstawiciela w postaci rumu Abuelo Centuria, a w zasadzie można powiedzieć, że rumu Abuelo 30Y, bo Centuria (zrobiona na 100 lecie miejsca wytwarzania) to właśnie rum starzony w beczkach po whisky i bourbonie przez 30 lat. Również, jak niektóre inne rumy – edycja limitowana do 3000 butelek (500 sześciopaków). Cena? Coś koło 600 zł. Alternatywa? Jest dostępny Abuelo 12Y. Może zacznę „zwiedzać” Panamę od tego 🙂

Abuelo Centuria
Rum Abuelo Centuria

8. Pyrat Cask 1623

O rumach Pyrat czytałem wiele dobrego, ale… tylko czytałem 🙂 Firma Patron wyrabia tylko 2 rodzaje rumu – Pyrat XO, który stoi u mojego Tatuśka na półce (prezent, kiedy go spóbujemy?) – mieszanka rumów starzonych do 15 lat (świetna butelka (serio, jestem fanem butelek, dla mnie przygoda z rumem już od niej się zaczyna), korkowana, z indywidualnym numerem butelki – super sprawa na prezent) oraz rzeczony Pyrat Cask 1623 – mieszanka rumów starzonych do 40! lat. Brzmi świetnie, cena też brzmi świetnie – ok 1000 zł 🙂

Dlatego najpierw trzeba się zasadzić na Tatuśka półkę dla alternatywy w postaci Pyrat XO 🙂

Pyrat Cask 1623
Rum Pyrat Cask 1623

9. Ron Zacapa XO

Zacapa to bardzo dobry brand, który przebojem się wdarł na światowe półki w kategorii rumów Super Premium. Również w moim TOP 5, tym razem jako rum solo, choć w troszkę uboższej (300 zł za butelkę w Polsce, ładne mi uboższej) wersji – Zacapa 23 (6 do 23 lat starzenia).

Zacapa XO, to mieszanka rumów starzonych od 6 do 25 lat w Gwatemali w beczkach dębowych na poziomie 2300 m npm co ma być gwarantem świetnego smaku (zwłaszcza w tropikalnym klimacie). Ciekaw jestem na ile się różni w smaku od 23, bo zakres starzenia nie różni się tak bardzo.

Alternatywy – w Polsce Zacapa 23, bo już jest dostępna (i oby dalej była). Ogólnie – może Zacapa 15? Z tego co pamiętam bardzo dobra (choć jednak nie tak, jak Z 23).

Zacapa XO
Rum Zacapa XO

10. Vizcaya VXOP Cask 21

Duże zaskoczenie dla mnie. Vizcaya, sygnowana Rep. Dominikany (choć na etykiecie jest Cuban formula rum, może ktoś dał nogę jak Bacardi). Zaskoczenie, bo byłem tam, a nie widziałem jej (wszędobylski Brugal i Barcelo były).

No ale cóż. Rum polecany, choć jestem ciekaw, jak smakuje bo nazwa jest mocno myląca i zalatująca marketingiem. Cask 21 sugeruje rumy do 21 lat starzenia, a z tego co wyszukałem to mieszanka od 8 – 12 lat. VXOP nawiązuje do Cognacu, a nie ma takiego oznaczenia wiekowego w tym alkoholu (jest VS, VSOP i XO). No i ta Cuban formula. Ale… butelka ładna 🙂 ma potencjał 🙂 Spróbujemy.

Vizcaya VXOP Cask 21
Rum Vizcaya VXOP Cask 21

No to podróż czas zacząć :)… Na razie tylko po internecie w celu wyszukania może tych właściwych rumów z rankingu, może jakiś altenatyw, by zapoznać się z niektórymi markami (Abuelo? Vizcaya?).

pozdrawiam
Rum Fanatic

PS

Poszło zamówienie 🙂 Cockspur 12 (dla odświeżenia wspomnień), Pyrat XO (nie trzeba będzie się zasadzać na prezent Tatuśka), Gosling’s Family Reserve (z cyklu raz się żyje…), Abuelo 12 (zaczniemy zapoznanie z marką od czegoś przyziemniejszego), Vizcaya (sprawdzimy ile marketingu, ile duszy).

38 komentarzy

 • ~V.

  Witam, piszę z takim pytankiem – chciałabym zrobić rumowy prezent urodzinowy chłopakowi, nie chcę jednak wydać tragicznie dużo forsy 🙂 Zastanawiam się, co mogłabym wybrać. Podpowiem tylko, że chłopak drinków nie pija, więc powinien być to rum do picia solo. Zastanawiałam się nad Cockspur 12Y. Jak uważasz? Co możesz mi poradzić?

  • luk

   Jak masz dostęp do Cockspur 12Y, to dla mnie byłby to wystarczający prezent 🙂 z którego bardzo bym się cieszył, bo mi ten rum bardzo pasuje solo i ma dobrą cenę (to już parametr dobry dla Ciebie :)). Z innych 12letnich może Flor de Cana 12Y? Lub Zacapa 15Y. Ciężko tak więcej wymieniać, bo nie wiem jakie masz możliwości zakupowe (dostępność) i budżet.

 • ~radosuaf

  Angostura 1919 – Flor de Cana i Mount Gay bije na głowę… Nawet zwykła „7” (która swego czasu stała w Auchan nawet) robi robotę, Havana Anejo Especial (w Polsce niedostępna) też sympatyczna, „7” jest zbyt delikatna jak na mój gust.

  • luk

   1919 jest gdzieś na mojej liście do zakupu, ale jeszcze nie próbowałem. Z Angostury bodaj „5” piłem, ale już niezbyt pamiętam. Anejo Especial kiedyś przywiozłem z Kuby, też już nie pamiętam jak smakowała 🙂 Ale Angostura 1919, dobry trop 🙂 Zapiszę sobie.

 • ~Pat

  Bacardi Reserva Limitada kilka dni temu miałem możliwość spróbowania tego rumu w Katowicach, niestety nie stoi na żadnej z barowych półek tylko jest w rękach „kolekcjonera”. Myślę że rum jest faktycznie warty zainteresowania ale czy zamieścił bym go w top 10 ?! Moim zdaniem nie, ale możliwe że jest to rum praktycznie nie dostępny to dlatego znalazł się w tym rankingu ?! Z drugiej strony nasze gusta są tak różne że ciężko o nich dyskutować… Odbiegając od tematu czy znacie miejsca gdzie w Polsce możemy się napić rumów ? tzn barów etc. gdzie na półce znajduję się więcej niż 7 rumów ? Czy zastanawialiście się czy w naszym kraju jest dużo miłośników tego trunku ?

  • @RumFanatic

   1. Każdy ranking jest subiektywny. Myślę że on daje raczej pole do dyskusji, ewentualnie takiej wskazówki, gdzie szukać, czego spróbować. Zgadzam się, że są gusta, a o gustach teoretycznie się nie rozmawia 🙂
   2. Żartobliwie, to znam, mój barek 😉 Za wielkim clubbingowcem, to nie jestem natomiast na mapie Wrocławia pozytywnie wyróżnia się Casa de la Musica (Rynek) – ok 12 marek mają + sporo fajnych drinków. Mi się marzy zrobienie Rum Baru, jak na Barbadosie, ale na marzeniach pewnie się skończy.
   3. Koło mnie jest coraz więcej miłośników rumu, ale to ja „zarażam”, na drinka zawsze Cuba Libre :). Nie mam danych oficjalnych, ale widzę po półkach, że rumy są w supermarketach coraz więcej i coraz lepszych, a to dobry trend. Czuję też, że się to rozwija, ale w PL to nadal nisza. Patrząc jednak poza PL, to rum jest jednym z najpopularniejszych alkoholi i myślę, że docelowo tak też będzie u nas, bo produkt się broni sam, trzeba go tylko szerzej udostępnić 🙂

   • ~Pat

    Jeżeli chodzi o Wrocław o którym wspomniałeś (również jestem z tego miasta) to Schody Donikad na swojej polce maja ok 30 rumow więc więcej niż kasa a za chwile będzie również sala rumowa. Myślę ze Casa juz niestety nie jest taka jak kiedyś zwłaszcza gdy w kubańskim barze na housie używa się”rumu Stock” 😉

    • @RumFanatic

     Jak pisałem klubowicz ze mnie marny, bo nie znałem tego miejsca (a żona znała :), ciekawe skąd :)?) Wybór ciekawy, choć 50% to różne rodzaje Bacardi, z tego co widzę. Ale Zacapa, Appleton, Flor de Cana, nieźle, nieźle. A co do Stock 🙂 no nie przystoi przy takich karaibskich klimatach.

     • ~Pat

      RUM ANGOSTURA 5 YO. GOLD
      RUM ANGOSTURA PREMIUM 3Y
      RUM ANGOSTURA 7 YO. DARK
      RUM ANGOSTURA RESERVA WHITE
      RUM ANGOSTURA 12 YO „1824”
      RUM APPLETON WHITE JAMAICA
      RUM APPLETON 8 YO
      RUM APPLETON ESTATE 21 YO
      RUM APPLETON EXTRA 12 YO
      RUM APPLETON SPECIAL GOLD
      RUM ATLANTICO PRIVATE CASK
      RUM BACARDI RESERVA
      RUM BALLE
      RUM BAQUBA PREMIUM AGED BLANCO
      RUM BARBANCOURT 4 YO
      RUM BARBANCOURT 8 YO
      RUM BARCELO IMPERIAL
      RUM BORGOE 8 YO
      RUM BORGOE 82
      RUM BORGOE EXTRA
      RUM BRUGAL ANEJO SUPERIOR
      RUM BRUGAL XV RESERVA
      RUM BRUGAL CARTA DORADA
      RUM BRUGAL EXTRA VIEJO
      RUM BRUGAL BLANCO
      RUM BUNDABERG
      RUM BUNDABERG OVERPROOF
      RUM CACIQUE ANEJO
      RUM CAPTAIN MORGAN DARK
      RUM CAPTAIN MORGAN BLACK SPICED GOLD
      RUM CAPTAIN MORGAN SPICED GOLD
      RUM CAPTAIN MORGAN PRIVATE STOCK
      RUM CAPTAIN MORGAN SPICED CHERRY
      RUM CANEY ANEJO CENTURIA 7 YO
      RUM CENTENARIO ANEJO ESPECIAL
      RUM CENTENARIO CONMEMORATIVO
      RUM CENTENARIO FUNDACION XX ANOS
      RUM CIQUENA CARTA 1975
      RUM CLEMENT 10 YEARS OLD
      RUM CLEMENT 6 YEARS OLD
      RUM CLEMENT BLANC
      RUM CLEMENT CANNE BLEU 2011
      RUM CLEMENT CUVEE HOMERE
      RUM CLEMENT PREMIER CANNE BLANC
      RUM CLEMENT SELECT BARREL
      RUM CLEMENT SINGLE CASK
      RUM CLEMENT TERRE CARAIBE
      RUM CLEMENT VIEUX
      RUM CLEMENT VINTAGE 1976
      RUM CLEMENT VSOP
      RUM CLEMENT XO
      RUM CORUBA 18 YO
      RUM CORUBA 74%
      RUM CACIQUE 500 GRAN RESERVA
      RUM CRUZAN AGED WHITE
      RUM CRUZAN NINE SPICE
      RUM CRUZAN SINGLE BARREL
      RUM DICTADOR 20 YO
      RUM DICTADOR XO INSOLENT
      RUM DICTADOR XO PERPETUAL
      RUM DIPLOMATICO AMBASSADOR
      RUM DIPLOMATICO BLANCO
      RUM DIPLOMATICO EXCLUSIVA
      RUM DIPLOMATICO 7Y ANEJO
      RUM DOORLY’S BARBADOS 5 YO
      RUM DOORLY’S XO
      RUM EL DORADO 12Y
      RUM EL DORADO 8Y
      RUM EL DORADO WHITE
      RUM EL DORADO 15Y
      RUM EDMUNDO DANTES 15 YO
      RUM FLOR DE CANA 7Y
      RUM FLOR DE CANA 4Y
      RUM FLOR DE CANA 4Y EXTRA DRY
      RUM FLOR DE CANA 18Y CENTENARIO
      RUM FLOR DE CANA 25 YO
      RUM FLYING DUTCHMAN DARK
      RUM FLYING DUTCHMAN WHITE
      RUM GOSLINGS RESERVE
      RUM GOSLINS GOLD
      RUM GOSLING OER PROOF
      RUM HAVANA CLUB ANEJO 3 ANOS
      RUM HAVANA CLUB ANEJO RESERVA
      RUM HAVANA CLUB ANEJO 5 ESPECIAL
      RUM HAVANA CLUB 7 YO
      RUM HAVANA CLUB SELECTO
      HAVANA CLUB CUBAN BARREL
      RUM HAVANA CLUB 15 YO
      RUM JM RHUM 2002
      RUM JM RHUM VSOP
      RUM JM RHUM XO
      RUM LA MAUNY OAK AGED
      RUM LA MAUNY XO
      RUM LAMBS NAVY RUM
      RUM LEMON HART DEMERARA 151
      RUM LEGENDARIO ANEJO BLANCO
      RUM LEGENDARIO ANEJO 9Y
      RUM LEGENDARIO CARTA BLANCA SUPERIOR
      RUM LEGENDARIO DORADO
      RUM MALECON 12 YO
      RUM MALECON 15 YO
      RUM MALECON 18 YO
      RUM MALECON 21 YO
      RUM MALECON 25 YO
      RUM MALECON 5 YO
      RUM MALECON 8 YO
      RUM MALTECO 10 Y Anejo Suave
      RUM MALTECO 15 Y Reserva Maya
      RUM MALTECO 20 Y Res del Fundador
      RUM MARIENBURG
      RUM MATUSALEM 23 YO
      RUM MATUSALEM 7 YO SOLERA
      RUM MATUSALEM CLASICO 10 YO
      RUM MYERS’S
      RUM MEKHONG
      RUM MOCAMBO 10 YO
      RUM MOUNT GAY EXTRA OLD
      RUM MOUNT GAY 1703 OLD CASK SEL. BARBADOS
      RUM MULATA 5 YO
      RUM MULATA 7 YO
      RUM NEGRITA DARK
      RUM OLD PASCAS DARK
      RUM OLD PASCAS OVER PROOF
      RUM OLD DISTILLER SANTA DOMINGO 12 YO
      RUM OLD DISTILLER SANTA DOMINGO 5 YO
      RUM OLD DISTILLER SANTA DOMINGO 8 YO
      RUM OLD PORT EAST INDIAN
      RUM OPTHIMUS 15 ANOS
      RUM OPTHIMUS 15 ANOS PORT
      RUM OPTHIMUS 18 ANOS
      RUM OPTHIMUS 21 ANOS
      RUM OPTHIMUS 25 ANOS
      RUM OPTHIMUS 25 ANOS WHISKY
      RUM PAMPERO ANIVERSARIO
      RUM PAMPERO ESPECIAL
      RUM PINK PIGEON
      RUM PLANTAGE CANE RUM
      RUM PLANTATION BLANCO
      RUM PLANTATION ORGINAL DARK OP
      RUM PLANTATION ORGINAL DARK
      RUM PLANTATION BARBADOS 20TH ANNIVERSARY
      RUM PLANTATION TRYNIDAD 2001
      RUM PLANTATION GUATEMALA XO
      RUM PLANTATION JAMAICA 2001
      RUM PLANTATION GUYANA 2005
      RUM PLANTATION NICARAGUA 2001
      RUM PLANTATION GRENADA 2004
      RUM PLANTATION PANAMA 2002
      RUM PLANTATION BARBADOS 2001
      RUM PLANTATION TRYNIDAD OLD RESERVA
      RUM PLANTATION GRAND RESERVA 5Y
      RUM PLANTATION GRAND RESERVA 40%
      RUM POTT 54
      RUM PROVIDENCIA 1878
      RUM PUSSERS NAVY RUM
      RUM PUSSERS NAVY RUM 15 YO
      RUM PUSSERS NAVY RUM
      RUM PHRAYA
      RUM R.L. SEALE
      RUM RENEGADE 5 YO MONEYMUSK
      RUM RENEGADE 6 YO PORT MORANT
      RUM RON ABUELO 12 YO
      RUM RON ABUELO 7 YO
      RUM RON ABUELO ANEJO
      RUM RON BOTRAN 12 YO
      RUM RON BOTRAN 8 YO
      RUM RON BOTRAN SOLERA
      RUM RON DE JEREMY X 2
      RUM RON DE JEREMY SPICED X 2
      RUM RON MIEL INDIAS
      RUM RON PROHIBIDO
      RUM RON ROQUEZ DARK
      RUM RON ROQUEZ WHITE
      RUM RON VIEJO DE CALDAS 3 YO
      RUM RON VIEJO DE CALDAS 8 YO
      RUM RON ZACAPA XO
      RUM SANG SOM SUPERIOR
      RUM SANTA TERESA 1796 SOLERA
      RUM SANTA TERESA GRAN RESERVA
      RUM SANTA TERESA SELECTO
      RUM SIXTY SIX FAMILY RESERVE 12 YO
      RUM SMITH & CROSS
      RUM ST JAMES AMBRE BRUN
      RUM STROH 80
      RUM SUMMUM RON DOMINICANO 12
      RUM THE ULTIMATE FINEST RUM
      RUM ULTIMATUM INFINITUM 12
      RUM ULTIMATUM SUMMUM 25
      RUM VARADERO ANEJO 7 YO
      RUM WRAY & NEPHEW OVERPROOF
      Rum Pyrat…
      brzmi ciekawiej :> na stronie nie ma wszystkiego

     • @RumFanatic

      Nooo, brzmi dużu, duuuuuużo ciekawiej 🙂 Chyba tam kiedyś wdepnę 🙂

 • ~Pat

  rumy które są warte uwagi do picia solo to
  Dictador Ambasador
  Plantation XO 20th Anniversary
  Brugal Siglo de Oro
  Santa Teresa 1796 Solera

  ostatnio na targach w Czechach miałem okazję testować rum Presidente 23 Yo i jestem jak najbardziej na +

  • @RumFanatic

   Zapisałem. Żadnego jeszcze nie próbowałem, ale przy jakiejś okazji, zakupię, jak będę widział :).

   • ~Pat

    Myślę ze skoro mieszkamy w jednym mieście można kiedyś zorganizować małe testy rumowe. I stworzyć top 10 rymów pitych we Wroclawiu

 • ~Mortis

  Ranking ciekawy, Z tego rankingu pilem El Dorado 21 Year Old Special Reserve. jest super. Co do Rum Zacapa 23 Years Old tez godny polecenia… Ale polecilbym tez z wlasnego doswiadczenia Rum Matusalem Gran Reserva Solera 23, Rum Diplomatico Reserva Exclusiva i oczywiscie dla mnie numer jeden z dotychczas probowanych Rum Flor de Cana Centenario 21 Commemorative Edition.. Pozdrawiam milosnikow rumu
  P.S. dzisiaj zrobilem sobie prezent juz swiateczny i zamowilem Rum Zacapa Centenario XO i Rum Deadhead ( tu zachwyciła mnie butelka jak i opinie ludzi… musze spróbowac)

  • ~Pat

   Jestem ciekawy opini rumu Deadhead, a czy ktoś miał okazję spróbować rumu Zacapa Centenario 23 Years Solera Etiqueta Negra ??

   • @RumFanatic

    Niestety nie pomogę, ani w jednym, ani w drugim. Zacapa jedynie „zwykła” 23 – bardzo dobra. Etiqueta Negra nie próbowałem.

    • ~Roman

     Zgadzam sie ja pracuje w firmie ktura handluje melasa z z kturej to sie wyrabia rumy zalezy wzzystko od melasy zacapa jest robiony z jak to ujac z pierwszego tloczenia nie uzywa sie metody solera dojrzewa w ( niebie – zostalem tam przewieziony ) piekne miejsce potem sie go rozlew .
     posiadam kolekcje (nie wszystkie prubowalem rumu ) z karaibow i z inych krajow ale solo rumy sa wspaniale ( kazdy wiaze sie z jakas historiom _)

 • ~Roman

  Powiem ci tak zbieram rumy niekture testuje , ale uwielbiam solo rumu
  Zaczniemy od naj taniszych lecz bardzo dobrych solo :
  Diplomatico
  zacapa
  Brugal
  Te rumy testowalem zwiedzilem cale karaiby i do tej pory tam jezdze ( taka praca porzyteczne z przyjemnym ) sa to rumy w przestepnej cenie i bardzo dobre.
  Przepraszam ze tk puzno pisze ale nie kazde forum mozna odwiedzic .

  • @RumFanatic

   Praca marzenie się wydaje 🙂 Diplomatico kończę, solidny, fajny, Zacapa – 15stka i 23ka za mną – super. Brugal, tylko te podstawowe, jakoś mnie nie porwały.

 • ~Roman

  Praca faina zwiedzilem destlarnie Brugal i co nieco sie posmakowalo. na dominikanie bylem w sklepie z rumami kupilem co nieco ale ceny za niekture rarytasy jak z kosmosu . Ale popieram Diplomatico jako solo super .mam chetke sprubowac ZACAPA 23 . A w Gwatemali za litr gold Bacardi 4.5 dolara ZACPA sie trzyma 75 dolarow . Jak ktos sie wybiera prywatnie kraje bardzo spokojne w central ameryka omijac meksyk reszta ok . Jest tanio hotele zalezy jaki sie wybierze , i wszedzie RUMY polecam .

 • ~Arthur

  Witam wszystkich milosnikow Rumu.

  Moja pierwsza wizyta tutaj , ale mam nadzieje ze nie ostatnia 😉
  Nie jestem zadnym „koneserem” lecz czasami lubie przy kominku posluchac dobrej muzyki i popic rumem 😉

  Moj TOP 5 :

  – Kirk & Sweeney 12
  – Vizcaya Cask 21
  – Kraken
  – Pampero Aniversario
  – Plantation XO Barbados 20th Anniversary

  ( kolejnosc przypadkowa)

  • @RumFanatic

   Witam serdecznie,

   Kominka nie mam, ale rum + muzyka to bardzo dobre połączenie 🙂 Z Top 5 zaintrygował mnie Kirk & Sweeney 12, nie znałem. Gdzie takie cudeńko dostać?

   pozdrawiam
   RumFanatic

   • ~Arthur

    Kirk & Sweeney 12 jest dostepna w Kanadzie :

    , lecz po K&S 23 musze jechac do stanow.

    Ostatnio wpadl mi w rece na lotnisku Bearhug :

    Pozdrowienia
    Arthur

 • ~healedbyblues

  Gratuluję świetnego, ciekawego bloga. Trafiłem na niego podczas poszukiwania rumu… Nieprzypadkowo, ponieważ rum niedawno stał się dla mnie niezwykłym odkryciem. Nie miałem wcześniej pojęcia jakich niezwykłych i fantastycznych doznań smakowych może ten trunek dostarczyć. Wcześniej miałem do czynienia z popularnymi rumami, również w drinkach i również te… dodawane do herbaty. Kolega poczęstował mnie 30yo rumem Abuelo, który przywiózł z wędkarskiej wyprawy do Panamy. Nawet nie potrafię opisać smaku… to inne znaczenie słowa rum, nieodkryta kraina, coś niezwykłego, zupełnie nowa przestrzeń, o której nie miałem pojęcia… Trochę posmakowałem w życiu whisky z różnych destylarni, wiele single maltów z interesujących edycji i w różnych rocznikach… był też okres brandy… ale jestem naprawdę pod wrażeniem rumu Abuelo… po prostu 'rozkosz i miazga’, fantastyczny smak niezwykle dostojny. Dodam, że z klimatów whisky gustuję w smakach delkatnych zdecydowanie mniej torfowych. Kiedyś Glenfiddich 12yo bardzo mi odpowiadał (np.Talisker był już zbyt intensywny) – dzisiaj Glen już jest dla mnie zbyt jaskrawy, a Macallan10y jest obecnie suuuper. Na tym tle i różnych wieloletnich doświadczeniach w tym zakresie… wrażenia z rozkoszowania się 30y panamskim rumem Abuelo zmieniły i przewróciły całkowicie moje skromne wyobrażenie o smakach dobrych trunków otwierając nowe nieznane wymiary… Czytając bloga aż przerażam się, że jest jeszcze tak wiele zacnych rumowych smaków… :). Jest to bardzo inspirujące, a tyle przede mną jeszcze do poznania i odkrycia… :). Pozdrawiam Tom .

  • @RumFanatic

   Dziękuję za miłe słowa. Tak, świat rumu jest bardzo szeroki i cały czas go można odkrywać. Widzę to choćby na Twitterze, gdzie co chwilę dostaję sugestię obserwowania nowych producentów, których nie znam. Do Abuelo 30 jeszcze nie dotarłem, na razie czeka na mnie Abuelo 12 na półce, a wiem, że jest jeszcze masa innych, też świetnych, czekających na odkrycie. Czekam i zazdroszczę trochę rozwoju rynku w Polsce whisky, bo świetnie się rozwija, a wiem, że rum też nie ma się czego wstydzić, ilość producentów, rodzajów rumu a także ich wiekowości jest na prawdę spora i przedstawia niezły potencjał.

 • ~sportowy

  Witam, wszystkich bywalców, chciałbym kupić na prezent buteleczkę rumu ponieważ jubilat kiedyś wtrącił w zdani ze rumu nigdy nie pił więc chciałbym mu to umożliwić 🙂
  W sumie nie wiem jak przyszły właściciel będzie chciał to konsumować czy solo czy do herbaty (drinków nie pija).
  Zastanawiam się nad dwoma opcjami Cockspur 12Y czyli typowe solo, lub Stroh 80 z tego co doczytałem bardziej do herbaty kawy, czy solo też dobrze smakuje da się go pić ?
  Który byście bardziej polecili od strony smakowej ?
  Który z nich to ma bardziej „prawdziwy” smak rumu i pokaże prawdziwe oblicze tego trunku ?
  Bardziej chylę się ku Stroh 80 tylko nie wiem czy to nie będzie za mocna przygoda na start?:)

  • @RumFanatic

   Przy takim zestawie, o jakim piszesz, z całym szacunkiem do Stroha, ale nie ma się co zastanawiać – Cockspur 12. To taki bardziej „prawdziwy” rum, jak piszesz. Na upartego, choć szkoda, można go nawet do herbaty. Natomiast Stroh 80 jest, jakby tu powiedzieć – mocno specyficzny. Jakby nie było – 80% może i doświadczonego amatora powalić, a smakowo trochę odstaje moim zdaniem od prawdziwego smaku rumu – również w herbacie. Próbowałem oby dwa.

 • ~Michał

  Witam serdecznie,

  na wstępie chciałem powiedzieć, że cieszę się, że trafiłem na tak znakomity blog!!!
  Za 2 tyg mój przyjaciel będzie miał 30 urodziny. Jest ogromnym fanem rumu, ja natomiast jestem całkowitym laikiem. Chciałem mu sprawić prezent w postaci buteleczki rumu 😉 Chciałbym poprosić autora, oraz również innych czytelników o pomoc w wyborze czegoś ciekawego. Chciałbym pójść w coś z domieszką wanilii, przypraw, tak aby ten rum był bogaty w smak, jednak aby nie był czymś bardzo ciężkim. Górna granica budżetu, który chce na to przeznaczyć oscyluje w okolicach 300-400 zł. Bardzo proszę o pomoc 😉

  • @RumFanatic

   Cześć. I dzięki za miłe słowa. Tak się składa, że niedawno pojawiło się bardzo podobne pytanie, więc niejako powielę swoją odpowiedź. Do 300 zł to już będziesz miał ładny wybór: El Dorado 12, El Dorado 15, Dictador 12, Dictador 20, Diplomatico Reserva Exclusiva, Zacapa 23, Havana Club Seleccion de Maestros, Abuelo 12, Santa Teresa 1796, Plantation 20. Można zacząć od tych. Dałem w różnym rozrzucie cenowym. Mocna koncentracja na przyprawach w rumie, to raczej rumy spiced, ale jak pójdziemy w półkę do 300 zł, to lepiej zainwestować w klasyczne rumy. Jak chcesz pójść w delikatność – Havana Club Seleccion de Maestros. W notach smakowo – zapachowych wanilię ma El Dorado 12, 15, Plantation XO 20th anniversary, Santa Teresa 1796 i Zacapa 23. Myślę, że to są solidne rumy, godne polecenia.

 • ~Kate

  Witam serdecznie,
  Studiuję zawartość bloga w poszukiwaniu prezentu dla chłopaka, wcześniej już upatrzyłam sobie dwa rumy, nie znalazłam jednak żadnej opinii o Myers’s Jamaica Rum, który spodobał mi się wizualnie i cenowo (do 200pln) oraz El Ron Prohibido Habanero Mexico. Będę bardzo wdzięczna za opinię i ewentualne zasugerowanie, który z tych (lub jakiś inny) trunków będzie dobry dla początkującego smakosza;-) Pozdrawiam:-)

  • @RumFanatic

   Witam, Do czynienia miałem tylko z Myersem, natomiast studiując Ron Prohibido mogę stwierdzić, że to dwa odmienne rumy. Odmienne pod tym kątem, że Myers jest rumem przeznaczonym bardziej do picia w koktajlach, ponczach, a Prohibido z uwagi na 12letnie starzenie raczej do picia solo. Więc jeżeli do drinków, to lepiej użyć Myers, a do picia Prohibido. Z tym, że Myers to jest wart do 100 zł, jeśli jest cena powyżej, to lepiej wybrać co innego.

 • ~ejm

  Dzień dobry! 🙂

  Sama nie jestem znawczynią rumów, ale widzę, że od Was, Autora i Czytelników, mogę dostać poradę. Poszukuję rumu z nieco wyższej półki, niż standardowo dostępny Captain Morgan, ale takiego, żeby dobrze smakował w herbacie. Ma być na prezent dla mojego chłopaka, który herbatkę z rumem bardzo często pija. Z tych popularnych, tańszych rumów smakował mu całkiem złoty Captain Morgan, nie był natomiast zachwycony Oakheartem. Chciałabym kupić coś lepszego, powiedzmy do 300 zł na początek. Czy któryś z polecanych przez Was wcześniej rumów się nada? W jednym ze sklepów internetowych mignął mi wielokrotnie tutaj opisywany Abuelo, ale siedmo-, nie dwunastoletni. Jest dość tani, kosztuje około 100 zł, ale może właśnie coś takiego jest lepsze do herbaty, niż drogi, długo leżakowany rum?
  Dodam, że jeśli chodzi o whisky, to mój chłopak przepada za zielonym (to chyba 12-letni) Glenfiddichem – więc w tego typu gust chciałabym się wstrzelić z rumem. Okazja, na którą chcę kupić rum, jest za niespełna 2 tygodnie, więc wolałabym coś dostępnego w Polsce, żeby zdążyło do mnie dotrzeć.

  Będę wdzięczna za wskazówki, bo sama pewnie wybiorę po urodzie butelki 😉

  • @RumFanatic

   Cześć,

   Jeżeli chodzi o rum do herbaty, lepszy niż Captain Morgan, to zdecydowanie bym odpuścił okolice cen 200-300 zł, bo zwyczajnie nie do tego jest rum w takiej cenie. Generalnie wystarczyłby rum 4-7 letni dla podniesienia walorów smakowych, sam lubię herbatkę z rumem, więc wydaje mi się, że ciemny (z dużą ilością karmelu) dla podniesienia słodkości mógłby być. Natomiast pytanie, czy nie wartałoby kupić dla chłopaka coś w okolicach 7-12 lat, żeby z jednej strony miał, tak jak lubi – herbatkę z dobrym rumem, a z drugiej, może by go to przekonało, by rozpocząć przygodę z rumami solo, co przy krótko starzonych mogłoby go zrazić? To pytanie bardziej do Ciebie 🙂 Ze wskazanym Abuelo 7 się zgadzam, będzie się nadawał, na pewno jest dużo lepszy niż Captain czy Oakheart. Tak do 150 zł to bym polecił jeszcze Appleton 12, El Dorado 12 – jest słodki i do tego świetny solo. Również ze słodszych – Gosling’s Black Seal. Ponadto Diplomatico Reserva (lub Mantuano zamienna nazwa), Dictador 12, to już tak patrzę pod kontem solo. Jak chcesz kupić na szybko to Havana 7 czy Bacardi 8 też będą dużo lepsze od podstawowych. Z drugiej strony może być też np. Pussers, czyli bardziej intensywny, aromatyczny rum. To tak na szybko :). Z wszystkimi powinnaś się zmieścić w 150 zł. Powyżej nie ma sensu moim zdaniem. I przekaż chłopakowi, że jak leje rum do herbaty, to niech nie leje na wrzątek, tylko niech odczeka, aż herbata trochę ostygnie. W wysokiej temperaturze estry się ulatniają.

   pozdrawiam
   Rum Fanatic

 • ~ejm

  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Tak chyba zrobię – postaram się kupić coś uniwersalnego z polecanych przez Ciebie pozycji starszych niż 7 lat, co będzie OK w herbacie, ale i smaczne solo, może faktycznie chłopak się przekona. To by otwierało szerokie pole do popisu przy kolejnych prezentach, gdyby czysty rum mu zasmakował 🙂

  To o wrzątku wiemy skądinąd – nigdy nie dodajemy do gorącej herbaty żadnego alkoholu, miodu ani soku z cytryny, zawsze czekamy, aż przestygnie 🙂

  Wielkie dzięki raz jeszcze! Zobaczę, co tam oferuje Piotr i Paweł i jeśli nic ze wspomnianych rumów, kupię coś on-line.

  Pozdrowienia! 🙂

  • axs

   Wtręt reklamowy słaby, ale rum całkiem OK :). Poniżej 7 nie warto, ale od 7 w górę jest nieźle, a od 1919 wręcz przyjemnie :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *