Drinki z rumem,  Rum Edukacja,  Rum ogólnie

Z czym pić rum?

Rum? Z czym pić rum? To najczęstsze pytanie jakie słyszę, gdy mówię, że jestem pasjonatem rumu. Biały, złoty, czarny – co do czego i z czym? Można dostać niezłego zakrętu.Rum, mimo że zyskuje coraz większe znaczenie na polskim rynku alkoholowym, nadal jest w Polsce stosunkowo najmniej znanym z popularnych napojów alkoholowych świata. A moim zdaniem szkoda, bo jest to trunek niewątpliwie do polecenia. Ale nie o popularyzacji alkoholu tutaj. Tak więc z czym pić rum?

To, że to destylat trzciny cukrowej, ok. To, że napój piratów, też dobrze 🙂 To, że trunek Royal Navy – jak widać możemy się wcielić i w dobrego i w złego i nadal w tle rum będzie obecny.

Szczegółów dotyczących historii i produkcji rumu przybliżać nie będę, to temat na inny wpis.

Załóżmy sytuację – mamy urodziny, imieniny i dostaliśmy od znajomych prezent – butelkę rumu (bo coraz bardziej na półkach widać, to może spróbujemy), znając przekrój (niewielki jednak) butelek na regałach w sklepach – to pewnie dostaniemy Bacardi Superior, ew. Havana Club blanco lub Captain Morgan (nie jestem z żadnego koncernu, sponsorowany, ani nic w tym wymiarze, więc będę przedstawiał marki i swój stosunek do nich dowolnie).

Pojawia się w tym momencie podstawowe pytanie – z czym pić rum? Sam? A może zmieszać? Tylko z czym?

Chcę w niniejszej krótkiej publikacji przybliżyć odpowiedzi na główne pytania dot. zastosowania rumu. Jednocześnie zaznaczam, że nie mam patentu na wszelkie mądrości. To ze coś sugeruję, nie oznacza, że to jedyny, najlepszy sposób na używanie rumu. Jak komuś smakuje w połączeniu z wodą z ogórka kiszonego – jego wolny wybór.

Należałoby zacząć od szybkiego wprowadzenia w rodzaje rumu. Podział jest bardzo umowny (więcej o kategoriach rumu tutaj, w aktualniejszym wpisie) – nie ma jednej tabeli jak dzielić rumy, w przybliżeniu, w najprostszej (choć de facto niewiele mówiącej), klasyfikacji możemy się najczęściej spotkać z rumem:

1. Jasnym (innymi słowy – białym, lekkim bądź srebrnym) – jest to najczęściej rum starzony przez krótki czas (min. parę miesięcy/rok, w zależności od kraju produkcji), zdarza się również rum starszy, kilkuletni, ale odfiltrowany (z wiekiem rum nabiera bardziej brązowej barwy), dla celów osiągnięcia określonego, klarownego koloru, np. w koktajlach. Najczęstsze przykłady na naszym rodzimym rynku – El Dorado 3 (recenzja tutaj), Havana Club 3 anos, Bacardi Superior, Rum Galeon.

2. Złotym (bursztynowym, brązowym) – najbardziej pojemna, a przez to niekoniecznie informacyjna kategoria, niewiele mówiąca o jakości trunku. Pojemna, bo może zawierać zarówno podstawowe rumy starzone ok 5 lat (jak np Brugal X/V), jak i takie mające lat kilkanaście, jak np. Plantation XO Barbados, czy El Dorado 15, a także standardy półkowe m.in. Bacardi 8 anos, Havana Club 7 anos, Matusalem Clasico, czy Angostura 7

3. Ciemnym (czarnym) – czyli często wprowadzającym w błąd, że im ciemniejszy rum, tym starszy/lepszy (szczegóły odnoście „czarnego rumu” tutaj). Czarny kolor jest po prostu uzyskiwany przez dodawanie sztucznych barwników. Najpopularniejsze na rynku – Bacardi Carta Negra oraz Captain Morgan Black.

4. Przyprawiony (najczęściej z napisem Spiced) – Rum o dużej ilości przypraw, mający w Stanach swoją odrębną nazwę Spiced Rum, a w Unii Europejskiej funkcjonujący jako napój spirytusowy (rum spirit drink). Przykłady – Captain Morgan Original Spiced, Bacardi Oakheart czy Kraken

5. Aromatyzowany – tak de facto, to najczęściej są to likiery powstające z połączenia rumu i aromatycznego dodatku, tak jak popularne Malibu czy seria smakowa Bacardi, mające zbyt mało %, by móc się nazywać rumem (min. to 37,5%)

5. Overproof – czyli z dużą zawartością procentową alkoholu (sporo ponad standardowe 40-45%) – są to rumy krótko starzone, destylowane do wysokich procentów, używane najczęściej do wykończenia koktajli. Najpopularniejsze u nas – Bacardi 151, czy Stroh 60 lub 80 (Austria) – Bacardi to 75,5%, a Stroh bagatela 60-80% – toż to woda ognista :). Nie mylić z rumami Cask Strenght, czyli w mocy beczki, rumami długo leżakowanymi, prestiżowymi, nierozcieńczanymi, butelkowanymi w takim procencie, w jakim leżakowały (jak np. Foursquare 2004).

6. Premium – czyli ekskluzywne (i najczęściej drogie), długo-leżakowane rumy o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Przeczytałem w jakimś badaniu rynku, że Bacardi 8 anos jest za takiego uznawany. Przyjmijmy, że w Polsce – ok. Na świecie to taka dolna półka rumów premium (aczkolwiek z dostępnych w Polsce na pewno godna polecenia) – przykłady takich rumów to np. Dictador 20 , wspomniane wcześniej El Dorado 15, Plantation XO Barbados, ale także bardzo szeroka gama producentów takich jak m.in. jamajski Appleton, barbadoskie Mount Gay, Foursquare, czy St Nicholas Abbey, Angostura z Trynidadu, rumy z Martyniki, czy wersje Independent Bottlers, czyli niezależne firmy butelkujące nabyty od producentów rum pod swoimi markami, jak Velier, Silver Seal, czy Cadenhead.

Lubisz Kubę lub rumy z Kuby? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Hawana, stolicą Kuby.

Koszulka Rum Fanatic - Hawana
Koszulka Rum Fanatic – Hawana

Z czym pić rum – solo?

Odpowiedzi na pytanie czy pić rum sam czy z czymś wydaje się być prosta. Podobnie jak w przypadku whisky – te dłużej leżakowane, a zarazem droższe odznaczają się zazwyczaj dużo lepszą jakością, smakiem oraz charakterystyką posmaku jaki pozostaje w ustach. Tak jest też przy rumie. Zazwyczaj te leżakowane przynajmniej 8-10 lat są rekomendowane już do picia solo, ew. na lodzie (z wyjątkami np. rumów z Martyniki czy serii Habitation Velier, gdzie kunszt destylacji widać przy rumach już nawet 2-letnich).

W pozostałych przypadkach są to najczęściej rumy przeznaczone do mieszania w drinkach.

Dla przykładu posłużę się tą oto listą z ciekawymi drinkami z rumem do zrobienia w domu -> tutaj.

Podstawowa przeze mnie zasada – jeśli nie czuć różnicy, to po co przepłacać? Jeśli nie jest wprost w drinku zapisane jakiego rumu używać – używam białego (jeśli jest na podorędziu). Wynika to z faktu, iż w większości przypadków przepisy na drinki zawierają dużo składników, gdzie smak rumu nie jest tak mocno wyczuwalny, jak w przypadku drinków prostych, opartych na jednym dodatkowym składniku. Jednakże przy drinkach/koktajlach prostszych, gdzie rum jest podstawowym składnikiem – warto poeksperymentować i dodać starsze rumy o ciekawym profilu smakowym i zapachowym/

Z czym pić rum – drinki?

Poniżej przykłady drinków do zrobienia z niektórych rodzajów rumu.

1. Rum biały –  Mojito drink

Drink Mojito
Mojito Drink, wpis „Z czym pić rum?”

Standardowy przykład zastosowania białego rumu w drinku.Skład:

45 ml białego rumu
2 łyżeczki cukru
2 gałązki mięty
90 ml wody gazowanej
sok z połowy limonki
4 kostki lodu

Do wysokiej, okrągłej szklanki dodajemy cukru trzcinowego (2 płaskie łyżeczki). Wyciskamy pół limonki i dodajemy miętę. Dodajemy wody. Dobrze mieszamy (wygniatamy). Dodajemy rumu i kostki lodu. Wszystko przed podaniem mieszamy.

Przepis niezawodny – drink orzeźwiający – bardzo lubiany przez panie.

2. Rum czarny –  drink z rumem – Honey Martini

Drink Honey Martini, z czym pić rum?
Honey Martini drink, wpis „Z czym pić rum?”

Skład:

Rum (preferowany czarny)
1 łyżeczka miodu
sok z połowy limonki

Zmieszać wszystkie składniki i podać w kieliszku na martini. Można udekorować plasterkiem pomarańczy.
W tym przypadku sugerowany dobry czarny rum (w sumie to się mocno narzuca Havana 7-letnia z dostępnych w Polsce). Drink dość słodki.

3. Rum brązowyDrink Captain Morgan on Acid

Drink Captain Morgan on Acid
Captain Morgan on Acid drink, wpis „Z czym pić rum?”

Bardzo ciekawy i rzadko w sumie spotykany przykład drinka z rumem jako shot. Skład:

30 ml rumu (ciemnego, jak nazwa wskazuje preferowany Captain Morgan)
30 ml malibu
odrobina curacao
odrobina soku ananasowego
parę kropel grenadine

Rum, malibu, curacao oraz sok ananasowy mieszamy w shakerze (razem z lodem). Nalewamy do kieliszków (takich jak do wódki). Dolewamy parę kropel soku grenadine. Gotowe!

4. Malibu – dla wielbicieli likieru kokosowego na bazie rumu – są naprawdę świetne z nim drinki. Z moich ulubionych podaję dwa – jeden słodki, drugi orzeźwiający.

a)  Drink z Malibu – Banana Buster

45 ml malibu
30 ml Baileys
15 ml likier bananowy
Średniej wielkości banan

Z banana odkrawamy dwa cienkie plasterki. Podane składniki wraz z dwoma kostkami lodu wrzucamy do miksera. Miksujemy przez ok. 10-15 sekund. Wlewamy do kieliszka koktajlowego. Kładziemy na powierzchni drinka odkrojone plasterki banana dla dekoracji.

b)  Drink z Malibu – Malibu Apple & Ginger

Drink Malibu Apple and Ginger
Malibu Apple and Ginger Drink, wpis „Z czym pić rum?”

45 ml rumu kokosowego (Malibu)
30 ml sok jabłkowy
sok z kawałka cytryny (np. z ćwiartki)
piwo imbirowe

Do niskiej szklanki z lodem wlewamy malibu, sok jabłkowy i cytrynowy. Wstrząsamy. Dopełniamy szklankę piwem.

Cuba Libre RULEZ!

Na koniec pozostawiłem jeden – dla mnie specjalny miks – drink Cuba Libre. Niby po prostu rum z colą, ale moim zdaniem cola (wraz z limonką) świetnie uwidacznia smak rumu i potraktowałbym ten drink, jako pole do wypróbowania każdego rodzaju rumu. Świetnie spisuje się już od białego, poprzez ciemne, czarne (jedynie CM Original Spiced mi nie podszedł, ale on mi generalnie jako rum nie podchodzi) aż po premium. Tak z takimi rumami można zrobić po prostu premium Cuba Libre i zaświadczam, że różnica w smaku jest świetnie wyczuwalna (zmieniłbym tylko proporcje rum/cola na korzyść rumu, jak w Rum Fanatic Cuba Libre).

Cuba Libre Drink, wpis "Z Czym pić rum?"
Drink Cuba Libre, wpis „Z czym pić rum?”

Skład:

50 ml rumu (w oryginalnym przepisie biały rum)
100 ml coca coli
limonka
lód

Do wysokiej szklanki z lodem dolewamy rum. Uzupełniamy colą oraz dekorujemy plasterkiem limonki (możemy też trochę soku z limonki dodać wcześniej do rumu).

To na tyle jeśli chodzi o krótkie wprowadzenie. Jeśli ktoś ma ochotę o coś spytać zachęcam do kontaktu rumfanatic@rumfanatic.(no spam) .pl lub do odwiedzenia mojej strony na Facebooku.

pozdrawiam

RumFanatic

41 komentarzy

  • ~Malarz

    Witam. Jestem szczesliwym posiadaczem rumu El Dorado firmy demerara. Lezakowany przez 15 lat w Gujanie. Problem polega na tym ze nie wiem jak sie za to zabrac… Prosze o wskazowki 😉

  • ~czecholand

    Podobają mi się takie wpisy: Jako alternatywa, w Polsce właśnie chyba tylko El Dorado 3 wydziałem (ale to nie alternatywa), więc pozostaje chyba tylko poszukać gdzieś El Dorado 12 lub 15, choć jakby się tak szarpnąć te 75 EUR na tą 21kę? Szkoda, że Gibraltar nie jest bliżej 🙂

    Na El Dorado 21 będzie w cenie za około 80 EUR.
    Do tygodnia w ofercie ponad 800 rodzaji rumów z około 50 państ(wysp) świata 😉

  • ~czecholand

    Na El Dorado 21 będzie w cenie za około 80 EUR.
    Do tygodnia w ofercie ponad 800 rodzaji rumów z około 50 państ(wysp) świata 😉

    • lukwec

      No to grubo idziecie. Ciekaw jestem jak Polacy zareagują na taki wybór i jakie rozwiązanie macie w kontekście sprzedaży alkoholu przez sieć, bo z tego co czytałem mocno nieoczywisty temat. Pozdrawiam.

    • luk

      Jak smakuje samo, to nie mieszać. Ja je „niszczę” w coli i robię dzięki temu wkładowi cudowne Cuba Libre 🙂

  • ~Pat

    Jeżeli Gosling’s Black Seal to może poczciwe i tak mało jeszcze u nas popularne Dark 'N’ Stormy koktajl który został właśnie na tym rumie wymyślony.
    Dark 'N’ Stormy
    Ginger Beer (jeżeli mamy dostęp do tego od Gosling’s to super jak nie to bardzo dobra alternatywa Old Jamaica puszki 0,33 lub ten ze sklepu mark and spencer 0,5 l lub 1 l )
    pól limonki
    słuszna porcja Gosling’s Black Seal

    • luk

      W „10” trafione z tym Dark 'n Stormy! Ostatnio mi się ten drink przypomniał przy okazji drinka miesiąca z wykorzystaniem piwa imbirowego.

    • @RumFanatic

      Cola waniliowa, to moja ulubiona cola, ale niestety do Cuba Libre mi nie pasowała. Swego czasu lubiłem używać Pepsi Twist, bo wzmacniała smak cytrynowy. Próbowałem też gdzieś Colę Light bodaj limonkową, ale za sztuczna mi się wydawała (o ile można zbytnią sztuczność zarzucić czemuś co jest sztuczne 🙂 ). Najbardziej preferuję Zero, bo wydaje mi się, że ma słodki smak bardziej stłumiony i rum się wybija. Ale to wszystko na koniec i tak się sprowadza do personalnej kwestii smaku i gustu (bo Zero też lubię bardziej niż zwykłą czy Light). A nóż Tobie jakiś inny wariant podpasuje.

  • ~Nord

    Hej,

    Czy degustowałeś Stroh 60%? Czy jest to napój który nadaje się do piersiówki na zimowe wyprawy? Czy jest raczej niepijalny ze względu na ilość alkoholu?

    Pozdrawiam

    • @RumFanatic

      Hej,
      Piłem Stroh…80% 🙂 W moim słowniku funkcjonuje on jako paliwo rakietowe 🙂 Walorów smakowych to za bardzo nie ma. Rozgrzewa, to na pewno, więc jeśli się kierujesz rozgrzaniem w zimie, to pewnie pójdzie, ale trzeba uważać i to mocno, 60% to też duża liczba. Może bardziej jakiś roztwór herbaciany z 60% do tej piersiówki?

  • ~Żona

    Hej

    A rum Sang Som? Mąż – niestety nie lekarz ;P – dostaje jakieś dziwne butelczyny w prezencie…

    Pozdrawiam

    • @RumFanatic

      Hm, nie będę udawał – musiałem zerknąć co to za rum 🙂 Dla nas egzotyka – bo to rum z Tajlandii, ale z tego co przeczytałem najbardziej popularny rum z tego kraju 🙂 Jeżeli to podstawowy złoty, to starzony 5 lat. Czyli do takich lepszych drinków na bazie ciemnych rumów, bo obawiam się, że może solo nie podejść. Ale spróbować trzeba 🙂 A nóż widelec to będzie ten smak.

    • @RumFanatic

      Ja próbowałem solo i w grogu. Solo – nie polecam. Dosłownie wypala. W grogu jeszcze jakoś poszło. I chyba kierunkiem groga, jakieś herbatki z dodatkiem przypraw czy owoców, bym podążył.

    • @RumFanatic

      Zależy ile starzony. Jak mniej więcej >5 lat bardziej powinien nadawać się do picia solo. Jak procenty za wysokie, spróbuj odrobinę rozcieńczyć wodą. Jak <5, to spróbuj w drinkach, albo jako baza, albo w drinkach, gdzie potrzeba rumu OVP (overproof, czyli o zwiększonej wartości alkoholu), czyli, np. w Mai Tai. To 5 lat, to taka moja granica gdzie można coś znaleźć do picia solo. Trzeba sprawdzić próbując 🙂 Są takie, że się nie da solo, są takie 5 letnie, że już dadzą radę.

  • ~Tomek

    Hej witam. Mam coś takiego. Dostałem od znajomego. Ton Zacapa Centenerio Sistema 23 Solera.
    Chciałbym otworzyć i spróbować. Czy jak zawsze najpierw sam (jak wyczytałem) a jeśli nie podejdzie to z czym?
    Dzięki i pozdrawiam

    • @RumFanatic

      Solo, to podstawa do tego rumu. Jak nie podejdzie, można spróbować na koktajlu, gdzie rum to podstawa i duży % ogółu składników, żeby było czuć podstawowy składnik. Takim dobrym przykładem jest np. Rum Old Fashioned, czyli rumowa wersja tego popularnego drinka.

  • ~Seba

    Witajcie.
    Dostałem dziś rum Havana Club Anejo Especial przywiezione z Kuby prosto jak myślicie jak go wypić? I jak ustalić rocznik?

    • @RumFanatic

      Cześć,

      Zazdroszczę tej Kuby 🙂 Havana Club Anejo Especial to jest bardzo dobry rum do miksowania, więc zachęcam do wypróbowania w drinkach: http://blog-milosnika-rumu.blog.onet.pl/category/drinki/. Choć trzeba też sprawdzić, jak smakuje solo, bo może akurat smak podejdzie, a będzie to też wstęp do dalszego porównywania i poszukiwania ulubionych rumów do picia. Na początek może być ciekawostką w zapoznaniu się z rumem pitym bez dodatków. Natomiast uczciwie biorąc w skali rumów jest to taki drugi stopień, bo rumach jasnych (białych), krótko starzonych.

      pozdrawiam
      Rum Fanatic

  • ~lukcules

    ron santero anejo 5 anos dostałem na urodziny. Rozumiem prezent to prezent ale pare słówek o jakości tgo trunku i z czym najlepiej pic a może solo. Dzieki i pozdrawiam

    • @RumFanatic

      Cześć,

      Nie piłem, ale po lekturze googla nie nastawiałbym się na duże przeżycia. Rum z tego co widzę rzucony na rynek niemiecki, prawdopodobnie niemiecka marka własna. Kubański, 5 letni, bardziej niż zwykle rozrzedzony, bo 38%. Powinien być z tych lżejszych, delikatniejszych (robiony zapewnie w destylatorze kolumnowym), ale smak będzie raczej krótki. Do solo mniemam, że będzie się średnio nadawał. Raczej spróbowałbym go w drinkach, z Cuba Libre na czele. Tak to widzę z opisu, który znalazłem. Ale też trzeba spróbować choć trochę solo, żeby poczuć smak i samemu ocenić i popróbować, by mieć później bazę porównawczą. A jak nie podejdzie, to sugeruję drinki. Lista ciekawych drinków na blogu lub na rumy.eu.

      pozdrawiam
      Rum Fanatic

  • ~Czochracz Bobra

    Rum należy pić z tym, z czym smakuje. Bo jak zabierasz się do butli alkoholu i ci zwyczajnie nie wchodzi, to jest bez sensu ta cała zabawa. Ja na przykład nie piję wódki, wina, piwa, whisky, bo zwyczajnie mi nie smakuje. Piję rum i mieszam eksperymentalnie z czym popadnie. Rumy mają różne aromaty. Niektóre lepiej wchodzą ze zmrożoną fantą zero, inne z ze zmrożoną colą zero. Piję tak bo tak lubię i tyle. Nie ma tu co filozofować. Pijcie tak jak lubicie i tyle.

    • @RumFanatic

      Nie do końca się zgodzę. Tak, trzeba pić, jak się lubi, ale jak ktoś startuje, to potrzeba choć minimum drogowskazu, jak zacząć, by potem szybko się nie zniechęcić, można też dzięki takim wskazówkom po prostu podrzucić też jakiś pomysł, na który wcześniej się nie wpadło.

  • ~Bandi

    Witam. Dostałem rum DZAMA rhum ambre curee noire prestige…wyczytałem tylko że pochodzi z madagaskaru…Co to za rum i jak go pic? Pozdrawiam.

    • @RumFanatic

      Z tego, co udało mi się ustalić, początkowa gama rumów Dzama, 3-letni, mocno waniliowy. Jak nie podejdzie solo, bo np. za słodki, to zostają drinki/koktajle (cuba libre, daiquiri). Niestety nie piłem, więc odczuć swoich nie jestem w stanie podać :).

    • Rum Fanatic

      Cześć, najlepiej w kieliszku degustacyjnym, typu snifter, lub np. takim na koniak (chodzi o kształt, żeby zatrzymać trochę aromat w kieliszku). Jeśli nie ma to w niskiej szklance, jak np. do whisky.

  • Przemo

    Moim zdaniem absolutnie niezawodnymi połączeniami rumu z innymi dodatkami są pinacolada, dark’n’stormy (rum i ginger beer/ale), noi wspominiany el president – to jest świętny drink jeśli zachowa się proporcje…

  • Marta

    Ostatnio pijam rum w drinkach ze spritem zamiast z colą czy pepsi + cytryna lub limonka.
    To samo stosuję do whisky – zdecydowanie lżejsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *