Rum El Dorado 12
Recenzje rumów

Rum El Dorado 12 – recenzja

Marka El Dorado gościła już na łamach bloga przy okazji recenzji wersji 3-letniej (TUTAJ). Pisałem wtedy, że się pozytywnie tym białym rumem zaskoczyłem, a na półce czeka już na mnie wersja 12letnia – rum El Dorado 12, której byłem bardzo, po takim jasnym wstępie, ciekaw.

Czy ciekawość znalazła swój dobry finał? Zapraszam do lektury.

A opowieść o 12 letnim (El Dorado hołduje doktrynie slow age, czyli każdy blend użyty w mieszance jest starzony minimum 12 lat) El Dorado rum rozpocząłbym od fantastycznego producenta, jakim jest Demerara Distillers. Ltd., czyli jedyny obecnie producent w Gujanie, którego korzenie datuje się na 1670 rok.

Spytacie jak jeden producent, jak jest wiele marek sygnujących swoje rumy Demerara? Ano tak, ale to marki głównie butelkujące rumy produkowane przez Demerara Distillers. DDL to jeden z największych dostawców hurtowych rumu dla właścicieli marek m.in. w Europie czy USA. Mają zdolności produkcyjne sięgające 26 milionów litrów rumu rocznie.

Główną marką Demerara Distillers jest rum El Dorado – marka znana na całym świecie dzięki m.in. 15-sto czy 21-no letniemu, starzonemu rumowi. Znana i występująca również w Polsce. Ogromne portfolio. Rumy blendowane, seria rumów finishowanych w beczkach po słodkich winach. Single caski. Single destylatory. Jest z czego wybierać.

Perłą aktywów DDL jest Diamond Distillery, czyli destylarnia Diamond, jedyna, która ostała się na Gujanie, po kryzysie związanym ze spadkiem sprzedaży cukru trzcinowego do Europy po odkryciu buraka, jako tańszego dostarczyciela tego surowca. Właściciele destylarni doszli do wniosku, że wraz z kolejnymi upadkami konkurencyjnych destylarni ginie dziedzictwo rumowe tego kraju i postanowili co ciekawsze egzemplarze destylatorów skupić i umieścić je wspólnie w destylarni Diamond. W tej sposób powstała jedna z najciekawszych i produkująca jedne z najbardziej zróżnicowanych rumów na świecie.

Diamond Distillery
Diamond Distillery

Zebrali u siebie 10 destylatorów – 8 kolumnowych, 2 alembikowe, włączając w to 3 ostatnie na świecie drewniane destylatory (kolumnowy i kotłowe) oraz 18sto wieczny metalowy destylator 4- kolumnowy (The French Savalle Still), w którym firma jest w stanie produkować blendy do 9 różnych rumów.

Destylator kolumnowy Savalle
Destylator kolumnowy Savalle
Destylator alembikowy Port Mourant
Drewniany destylator alembikowy – Port Mourant

Taka różnorodność pozwala produkować zarówno rumy blendowane, nawet 25 letnie, jak również single caski. Wszystkie rumy produkowane są z melasy, z własnej plantacji trzciny cukrowej w Gujanie. Używają nawet własnych drożdży do fermentacji (rosną na miejscu). Cały cykl produkcyjny jest pod ich nadzorem.

Rum El Dorado 12

Rum El Dorado 12 to jak pisałem rum min. 12 letni (każdy blend). Jest produkowany z melasy. Starzony jest w dębowych beczkach po bourbonie. To, co ten rum na pewno wyróżnia to różnorodność destylacji. Na ten rum składają się blendy destylowane w 3 destylatorach: dwukolumnowym destylatorze Enmore, kolumnowym Diamond oraz w leciwym, drewnianym, podwójnym alembiku – Port Mourant. Pozwala to na wyprodukowanie bardzo ciekawego profilu rumowego, gdzie można wyczuć różnorodność blendów, jakie się na ten rum składają.

Rum El Dorado 12
Rum El Dorado 12, fot. własna

Wygląd rumu

Butelka jest niska, lekko przysadzista, inspirowana butelkami używanymi na holenderskich statkach (Demerara historycznie była holenderskim terytorium kolonialnym (jak sąsiadujący z nią Surinam)). Barwa miedziana, ciepła. Rum jest oleisty, długo pozostaje na ściankach kieliszka.

Rum El Dorado 12, kontretykieta
Rum El Dorado 12, kontretykieta

Zapach

Nuty śliwki, daktyla, pieczonego jabłka, kawy, wanilii. Dodałbym od siebie, że czuć słodycz tego rumu

Smak

Nuty: kawa, ciemna czekolada, pieczone jabłko, cynamon. Jak dla mnie te smaku buzują, przenikają się. Czuć ich mnogość. Do tego miły, oleisty posmak. Trzeba przyznać, że rum jest dość słodki.

 

Rum El Dorado 12 – moja ocena:

 

Wygląd: 0,75/1 (myślę, że przydałby się nowy design butelki i etykiety)
Zapach: 1,5/2
Smak początkowy: 1/1
Smak: 3,25/4
Posmak: 1,75/2

Suma: 8.25/10 Postawię tutaj przy tej ocenie gwiazdkę. Rum jest słodki, dla niektórych może być za słodki, więc proszę tą ocenę przyjąć jako osoby, która taką słodycz akceptuje. Niemniej jednak rum koniecznie do spróbowania i wyrobienia własnej opinii.

Oceny dodatkowe:

Cuba Libre – 5/5 – użyć mniej słodkiej wersji coli. Choć w sumie trochę szkoda tego rumu na colę.

Jakość / Cena (przy cenie za butelkę ok. 150 PLN) – 5/5

W skali rumów ciemnych starzonych do 12 lat – 4/5

Świetny, ciemny rum o złożonym profilu. Słodki, idealnie nadający się do picia solo. Z jednej strony delikatny w przełyku (chodzi o posmak destylatu), z drugiej bardzo aromatyczny z pełnym bukietem smaku.

Do czego najlepiej zastosować rum El Dorado 12?

Podstawa to picie solo. Będzie się też nadawał do koktajli premium, gdzie potrzebne będą nuty karmelowo – czekoladowe. Bardzo dobrze paruje się z cygarami.

pozdrawiam
@RumFanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

Lubisz Kubę lub rumy z Kuby? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Hawana, stolicą Kuby.

Koszulka Rum Fanatic - Hawana
Koszulka Rum Fanatic – Hawana

2 komentarze

  • ~Czochracz Bobra

    Właśnie dokonałem zakupu i jestem w trakcie smakowania. Do Coli nadaje się idealnie. Do Pepsi również, ale będzie wtedy ulepek. Sam też do idealnego picia, rewelacja… Rum po prostu doskonały, odczuwalnie niebanalny. Przy pierwszym umoczeniu ryja, wyraźnie „kopliwy”. Alkohol niewyczuwalny, zaś nuty smakowe na pierwszym miejscu. Dla mnie odczuwalny karmel, wanilia, śliwki tam nie wyczułem, ale może to dlatego, że w zasadzie każda butelka rumu ma delikatnie inne nuty, które różnią się w zależności od pory roku w którym była wydana. Świetny w akompaniamencie cytryny lub pomarańczy. Nuty smakowe załamują się idealnie. Uwielbiam rumy, które nie są wzmacniane alkoholowo. 40% jest całkowicie wystarczające. Przecież nie chodzi o to żeby się napierdzielić… Chodzi o to aby móc poczuć tego niezwykłego smaku. Na Rumratings.com dostał 7.8 i jest to moim zdaniem sprawiedliwa ocena tego rumu. Można użyć limonki lub cytryny do złamania tego słodkiego aromatu. Można dolać też naturalnego soku żurawinowego. Dla mnie rewelacja. Jedyna ciekawostka. Cena z SmaczejJamy 350 około, cena z Sklep DomWhisky 137zł. Szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi, skąd taka duża różnica w cenie. Ja kupowałem z innego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.