Rum El Dorado 3
Recenzje rumów

Rum El Dorado 3 – recenzja

„…Obecnie mamy tam…1 producenta. Ale za to jakiego. Zebrali u siebie ok 10 destylatorów, w tym jedyne na świecie kolumnowe oraz kotłowe, drewniane destylatory…”

Dzisiaj udamy się do krainy rumowej, takiej na pierwsze brzmienie mało kojarzonej z rumem. Gujana! Gujana? Tak, 17sto wieczne zagłębie cukrowe z 300-stoma (This is Sparta!) plantacjami trzciny cukrowej i obowiązkowym destylatorem do produkcji rumu z fermentowanej melasy przy każdej z nich. Rumowa potęga. Dawna, rumowa, potęga.

Demerara? Kojarzycie coś? Środkowa część obecnej Gujany. Swego czasu holenderska kolonia nad rzeką o tej samej nazwie. Obecnie także bardzo popularny rodzaj cukru trzcinowego. Bardzo prawdopodobne, że macie taki w swoich szafkach w kuchni.

Gujana
Gujana z oznaczoną rzeką Demerara – źródło: https://guyanathenandnow.wordpress.com/
Cukier Demerara
Cukier Demerara, źródło – http://www.wisegeek.org/what-is-demerara-sugar.htm#

Po okresie rozkwitu handel cukrem mocno przyhamował. Powodem głównie rozwój produkcji cukru z buraka w Europie. Jako rezultat dodatkowy – ilość producentów rumowych również dramatycznie się zmniejszyła. Obecnie w Gujanie mamy…1 producenta – Demerara Distillers Ltd. (inny, Banks D.I.H. butelkuje i markuje rum, który dostarcza mu Demerara Distillers). Ale za to jakiego producenta. Zebrali u siebie ok 10 destylatorów (głównie przejętych z innych, upadających plantacji), w tym jedyne na świecie kolumnowe oraz kotłowe, drewniane destylatory oraz 18sto wieczny destylator kolumnowy (The French Savalle Still), w którym firma jest w stanie produkować blendy do 9 różnych rumów.

Taka różnorodność pozwala produkować zarówno rumy blendowane nawet 25 letnie, jak również single cask’i.

Główną marką Demerara Destillers jest El Dorado – marka znana na całym świecie dzięki m.in. 15-sto czy 21-no letniemu, starzonemu rumowi. Znana i występująca (o dziwo! 😉 ) nawet w Polsce.

Dzisiaj przyszło mi pod lupę i ocenę wziąć jeden z podstawowych produktów marki – El Dorado 3, czyli biały, delikatnie starzony, rum. Jest to też istotne, ponieważ po raz pierwszy biorę do recenzji rum jasny, który w założeniu powinien być kierowany do drinków i koktajli.

El Dorado 3 rum
Rum El Dorado 3

W przypadku rumu El Dorado 3 mamy do czynienia z faktycznie starzonym 3 lata rumem. Proces starzenia odbywa się w 45 galonowych dębowych beczkach po bourbonie. Dzięki zastosowaniu filtracji węglem aktywnym udało się wyprodukować klarowny, jasny rum, bez wytrąceń, które powstają w procesie starzenia.

Wygląd rumu

Butelka ciekawa – szersza na górze, plaskata, z inskrypcją Demerara 1670. Na etykiecie oznaczenia, że starzony w beczkach, 3 letni, filtrowany węglem aktywnym, 40%. Kolor, dzięki filtracji węglem (ponoć dwukrotnej) idealnie biały.

Rum El Dorado 3
Rum El Dorado 3

Zapach

Dużo bogatsze nuty zapachowe niż standardowych, białych rumów. Na myśl nasunęło mi się określenie – ciepły (choć to trochę dziwne tak pisać o zapachu). Specjaliści wyczuwają nuty melasy, wanilii, trzciny cukrowej, kokosa, banana, skórki cytrynowej.

Smak

Początek mocny, troszkę za bardzo czuć destylat, choć trzeba powtórzyć, że to biały rum, raczej do koktajli. Smak główny krótki, ale przyjemny. Specjaliści wyczuwają nuty karmelu, suszonych owoców, czekolady i wanilii. Posmak – bardzo miły, z wyczuwalną nutą kokosa.

Moja ocena rumu El Dorado 3:

Wygląd: 0,75/1
Zapach: 2/2
Smak początkowy: 0,5/1
Smak: 2/4
Posmak: 2/2

Suma: 7.25/10 (biorąc pod uwagę, że stosuję mimo wszystko jedną punktację niezależnie od rumu, jest to wysoka, jak na biały rum, ocena)

Oceny dodatkowe:

Cuba Libre – 4/5 – bardzo dobre CL wyszło, smak współgra z colą.

Jakość / Cena (przy cenie za butelkę ok. 110 PLN) – 3,5/5

W skali rumów białych – 5/5

Jak na biały rum – bardzo dobry. Z ciekawym bukietem zapachowym, mile pozostającym posmakiem. Cena? Pozostawia trochę do życzenia, bo w tych rejonach napotyka konkurencję w postaci ciemnych, starzonych po kilka lat rumów. Rum wart na pewno wydania trochę więcej niż standardowe Bacardi, czy nawet 3 letnia Havana Club, ale czy aż ponad 100 zł? Nie wiem, chyba nie. Natomiast nie ulega wątpliwości, że to najlepszy biały rum, który do tej pory piłem (choć też akurat białych jakoś mocno porywającej ilości nie próbowałem). Ranking białych na dziś (dla mnie, czołówka):
– El Dorado 3
– Cruzan White
– Havana Club 3

Do czego najlepiej zastosować rum El Dorado 3?

Moim zdaniem super sprawdzi się jako dodatek do drinków opartych na białym rumie, jak Mojito czy Daiquiri, gdzie właśnie smak jasnego rumu jest najistotniejszy dla jakości drinka.

pozdrawiam
@RumFanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

ps. El Dorado 12 też czeka (recenzja tutaj), po tej próbie jestem bardzo ciekaw jak 12-tka smakuje. Bo w sumie pozytywnie się zaskoczyłem 3-ką.

2 komentarze

  • ~martin

    Jak będziesz miał okazję to spróbuj matusalem platino – jak dla mnie jeszcze lepszy. Co do wersji 12 letniej to tez planuje jej zakup, z tego co wyczytałem jest dobrym rumem tylko że w wersji b.słodkiej (cukier ponad 30g/l)

    • @RumFanatic

      Dzięki za sugestię. Przyznam, że jakoś akurat na Matusalem w białej wersji nie spoglądałem. Pewnie błąd z mojej strony 🙂 12-tka leży i czeka. Być może jest podobna do Vizcayi, którą próbowałem. Też dobra jakościowo, ale mocno słodka. Spróbujemy, zobaczymy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *