West Indies - mapa
Rum Edukacja

West Indies to nie Indie…choć trop indyjski nie jest taki niewłaściwy

Na pomysł napisania krótkiej notki wpadłem przy okazji najnowszego prezentu, jaki dostałem 🙂 ostatnio – Mount Gay Eclipse, świeżutko ze strefy bezcłowej Zurichu 🙂 Przy okazji przeglądania etykiety mój wzrok skupił się na opisie pochodzenia rumu – St Michael, Barbados, West Indies. Tak, West Indies…

Etykieta Mount Gay Eclipse
Mount Gay Eclipse
Etykieta Mount Gay Eclipse
Mount Gay Eclipse

Jak żyw przypomniał mi się pewien kurs barmański, w którym uczestniczyłem, a którego jedną z części było omówienie poszczególnych rodzajów alkoholi. W jeden z pięknych dni omawiany był rum, jego historia, top marki i główne regiony wytwarzania. Dla zobrazowania prowadzący miał butelkę rumu, jakiegoś mocnego no name’a i prezentując ją stwierdził – „… a ten rum na przykład wyprodukowano w…hm,…West Indies, czyli…czyli w Indiach…”. Jakaś żaróweczka mi się zapaliła, bo West Indies kojarzyłem raczej z zachodnią częścią świata, tam gdzie większość tropów rumowych prowadzi, a nie wschodnią, choć muszę przyznać bez bicia, że na tamten czas nie byłem w stanie od razu powiedzieć, z czym West Indies się je.

A z czym West Indies się je – Wikipedia prawdę Ci powie, tylko która :)?

Dopiero po tymże kursie sprawdziłem, co to właściwie te West Indies (bo to, że West Indies to nie Państwo, to wiedziałem :))?

West Indies to region geograficzny, na który obecnie mówimy Karaiby (choć formalnie to nie do końca to samo, ale już bez gmatwania w szczegółach). Nazwa „Zachodnie Indie” powstała po przybyciu w te rejony Krzysztofa Kolumba, gdzie mieszkańcy Europy, po odkryciu nowych lądów, tak właśnie zaczęli je nazywać, w odróżnieniu od „prawdziwych” Indii, które znano wcześniej i do których próbowano dotrzeć drogą morską od zachodu.

To tak w skrócie. Problem mój zaczął się po przeczytaniu, co dokładnie wchodzi w skład Zachodnich Indii, ponieważ polska Wikipedia (stan na 05.09.14 – może coś się uaktualni) twierdzi, że Archipelag Bahamy oraz Małe Antyle (czyli kolumna wysepek na wschodnim krańcu Karaibów) podczas gdy angielska Wiki twierdzi, że Bahamy (zwane ładnie Lucayan Archipelago) oraz… Antyle. Sęk w tym, że Antyle to Małe Antyle oraz… Wielkie Antyle z takimi wyspami jak Kuba, Jamajka, Haiti/Dominikana czy Portoryko.

Wsparłem się innymi stronami, m.in. worldatlas.com i doszedłem, że wersja angielska jest prawidłowa 🙂 West Indies, bądź po polsku Indie Zachodnie to Bahamy + Całe Antyle.

Zachodnie Indie - West Indies
Zachodnie Indie – West Indies

Wyprodukowano w krajach UE…

Widziałem parę butelek, choć były to trunki niższego sortu, gdzie nie było oznaczenia kraju produkcji, a po prostu pisało produced in West Indies. Takie analogiczne do niektórych produktów spotykanych na polskim rynku – wyprodukowano w kraju/ach UE. Po co się to robi? Nie wiem. Domyślam się, że zazwyczaj, żeby uniknąć podawania szczegółów, w którym kraju zostało wyprodukowane, bo może złe skojarzenia, itp. Ale żeby mieć złe skojarzenia z jakimś krajem w Indiach, pardon, Zachodnich Indiach? Może jednak inny powód?

pozdrawiam
Rum Fanatic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *