Blueberry Daiquiri Drink
Drink Miesiąca,  Drinki

Drink miesiąca (lipiec’14)! – Jagodowe Daiquiri

Podchodząc do tego-miesięcznego tematu na drink miesiąca myślałem, żeby znów, jak ostatnio (link) połączyć kwestię rumową z tematem sezonowym i… chyba się udało 🙂 Muszę przyznać, że totalnie po raz pierwszy robiłem tego drinka, bo pomysł był spontaniczny i pojawił się podczas… mycia jagód.

Jagody i rum?

Tak, jagody, sezonowy, polski owoc (bo chodzi o polskie, ciemne jagody, nie borówki amerykańskie czy kamczackie), który dzięki temu, że jest soczysty, bardzo fajnie się nadaje się do drinków robionych na bazie świeżych owoców. A mnie idealnie przypasował do zrobienia Daiquiri (o rodzajach daiquiri, m.in. na bazie świeżych owoców pisałem tutaj).

Jak zrobić takie Jagodowe Daiquiri?

Potrzebujemy:
– 50 ml rumu (białego, aczkolwiek z uwagi na ciemne barwienie sokiem z jagód, wydaje mi się, że z ciemnym też by wyszło świetnie)
– 5 – 10 ml syropu cukrowego (lub analogicznie, jak w materiale o Daiquiri cukru, jak kto woli)
lód
– 20 ml wyciśniętego soku z limonki
– łyżka jagód
shaker
sitko (będzie potrzebne jeszcze spożywcze oprócz tego w shakerze)

Do shakera wsypujemy jagody i mocno je gnieciemy, żeby puściły sok. Dodajemy lód i pozostałe składniki i mocno trzęsiemy shakerem. Przelewamy przez podwójne sitko (jedno z shakera, jedno spożywcze), aby drobinki z jagód nie przeszły do kieliszka, a drink miał delikatną konsystencję. Pijemy z kieliszka koktajlowego.

I oto mamy Jagodowe Daiquiri:

Jagodowe Daiquiri / Blueberry Daiquiri
Jagodowe Daiquiri

Polecam też w innych konfiguracjach z owocami. W lecie na pewno super wyjdzie z malinami (też przez podwójne sitko, na pestki z malin).

pozdrawiam

Rum Fanatic (zachęcam do obserwowania na Tweeterze, będą informacje na bieżąco, jak coś się na blogu pojawi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *