Ranking rumów – TOP 25
Rankingi, czyli coś, co człowiek lubi czytać, o czym człowiek lubi dyskutować.
Kiedyś zaprezentowałem już jeden z rankingów, który przykuł moją uwagę (TUTAJ).
Znalazłem teraz kolejny, który mi się podoba i który uważam, że warto zaprezentować. Myślę, że do tego stopnia mi się on podoba, że stworzę z niego swoją listę życzeń, czyli listę rumów, które faktycznie muszę spróbować (niektóre już próbowałem, jak rum Zacapca 23, inne jak rum Dictador 12 czy rum El Dorado 12 mam na półce).
Gość, który stworzył ten ranking, to znany rumowy bloger – Chip Dykstra. To fanatyk, który próbuje i recenzuje niemal wszystko. Stworzył nawet swój ranking 100 (!!) najlepszych alkoholi, które w życiu wypił (myślę, że w tej dziedzinie jest w stanie zakłopotać samego Zdzicha Kręcinę 🙂 – fanom polskiej piłki kopanej da to jakieś odniesienie).
I tenże Chip stworzył także ranking 25 najlepszych rumów jakie pił w 2015 roku. Jak tłumaczy, nie jest w stanie spróbować wszystkich dostępnych na świecie, ale to, co prezentuje na pewno jest w obiegu i można kupić. Czołowa 5 była dodatkowo konsultowana z kolegami po fachu.
Jest to oczywiście ranking subiektywny (jak pisze Chip, zaufał swojemu podniebieniu, nie sugerował się przekazem marketingowym), ale czuję, że nie ma w nim lipy, a niektóre butelki wręcz zwalają z nóg. To jest solidna porcja rumów przez duże R.
Co więc mamy do zaproponowania (od siebie, z ciekawości dodałem kraj pochodzenia rumów)? Poniżej przedstawiam 5 wybranych rumów z rankingu ze swoimi zdjęciami (na tyle dostałem zgodę). Oraz swój komentarz do rankingu. Cały Ranking 2015 wg. www.therumhowlerblog.com (w linku):
25) Santa Teresa 1796 Antiguo de Solera – Wenezuela
23) Ron Zacapa Centenario (23 Solera) – Gwatemala
22) Dictador 12 Year Solera – Kolumbia
11) El Dorado 12 Year Old Special Reserve Rum – Gujana
09) Appleton Estate Extra Old 12 Year – Jamajka
Moje spostrzeżenia:
1. Brak Kuby
2. Jedna Dominikana, dość egzotyczna w wyglądzie.
3. Brak Barbadosu ! Tylko Plantation, jako przedstawiciel, którego rum pochodzi stamtąd. Ciekawe ostatecznie z której destylarni?
4. Arsenal (taki piłkarski żart 😉 ). Jedna Jamajka i to 12 letnia, a nie np. 21, co bym bardziej podejrzewał.
5. Wysokie miejsce Peru, kraju niezbyt kojarzonego z rumem.
6. El Dorado rządzi… (3 przedstawicieli, w tym 1 miejsce – ufam, że to nie marketing 🙂 )
7. …tak jak Dictador.
8. Obecność marek wykreowanych przez firmy nie mające zaplecza produkcyjnego – Plantation, Panamonte, Rum Nation, które specjalizują się w wysokogatunkowej produkcji na zamówienie.
9. Większość z tej listy stanowią kraje z Ameryki Połudnowej (Kolumbia, Wenezuela, Gujana) do tego Gwatemala i Panama ze środkowej.
10. Słaba obecność Karaibów.
11. Tylko jeden rhum, czyli z francuską naleciałością.
12. Ciekawe, że rum Zacapa 15 wyżej niż Zacapa 23, a rum El Dorado 12 i 21 wyżej niż 25.
Czyżby klimat do produkcji dobrych rumów jednak występował trochę niżej niż na słynnych od rumu wyspach?
Co sądzicie o tym rankingu?
Mnie on bardzo przypadł do gustu. Wydaje mi się, że to takie bardzo ciekawe, choć wymagające dla kieszeni, podsumowanie i swoisty, rumowy creme de la creme.
pozdrawiam
@RumFanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)
Lubisz Kolumbię lub rumy z Kolumbii? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Cartagena des Indias, miastem w Kolumbii, w wybranym przez Ciebie kolorze.