Rum Gran Imperio
Gran Imperio,  Recenze rumów,  Rum,  Rumy

Recenzja – rum Gran Imperio Rhum Superior

 

Rum Gran Imperio Rhum Superior

 

Dzisiaj „na warsztat” bierzemy pozycję z Biedronki – rum Gran Imperio Rhum Superior. Cena okazyjna – zakupiony za 37 zł za 0,7 l. Co rum w takiej cenie może nam zaproponować? Zobaczmy. Zaznaczę przy okazji, że bez względu na cenę oceniam go w taki sposób, jak robię z wszystkimi recenzowanymi rumami, czyli oceniam go pod kątem picia solo, a potem patrzę na niego w innym kontekście.

Na początku będę trochę brutalny, potem trochę mniej :).

Bazując na wstępie na tym, co można zobaczyć czy przeczytać – na pewno brakuje w przypadku tego rumu jakiejkolwiek informacji co do procesu produkcyjnego. Brak informacji gdzie blendy były produkowane, jak długo starzone, w jakich beczkach, o jakiś większych szczegółach (rodzaj destylacji, pochodzenie melasy) można zapomnieć, nie ma nawet podstaw.

Krótkie przestudiowanie etykiety i możemy dojść do takich wniosków:

– powinien być to rum w stylu hiszpańskim (Gran Imperio – Wielkie Imperium)
– chociaż zaraz pod hiszpańską nazwą dodano słowo rhum, co jest określeniem francuskim, co może sugerować, że jest to rum agricole, choć w rzeczywistości tak nie jest, po zapachu i smaku czuć że bazą rumu jest melasa
– wielka „7” + hiszpańskie anejo i anos po „7” sugeruje oczywiście, że rum był starzony 7 lat, natomiast co wnikliwszy obserwujący zauważy piękny napis „type” przy 7, czyli że rum jest starzony w typie 7-letnim. Subtelna, ale jednak różnica 🙂

Rum Gran Imperio Rhum Superior
Rum Gran Imperio Rhum Superior, fot. własna

 

Kontretykieta:

 

– ah, no przecież – Rum Gran Imperio to 7-letni rum, który powstał….

Czyli 7 letni? No mam spore wątpliwości, czy ktoś nie zaszalał z marketingiem i czy ktoś konsumentów czasami w błąd nie wprowadza, bo na froncie jest „type 7”, a na drugiej stronie 7 letni owszem występuje, ale tylko w polskim tłumaczeniu. We włoskim opisie, zapewne wprowadzonym przez producenta, takiego określenia nie ma. Opis zaczyna się z pominięciem informacji o 7 latach i mówi, ze rum jest uzyskiwany poprzez starzenie z zachowaniem tradycyjnych technik („Il rhum Gran Imperio e ottenuto da una stagionatura attenta rispettando rigorosamente le tecniche tradizionali dei paesi caraibici”). Strona producenta również przedstawia go jako type 7, a nie rum 7-letni.

Rum Gran Imperio Rhum Superior
Rum Gran Imperio Rhum Superior, fot. własna

Prośba do Biedronki, żeby sprawdziła, co ma na półkach.

– …na bazie tradycyjnych karaibskich technik produkcji

Ble, ble, ble. Czyli nie na Karaibach, nie w taki sposób, jak tam robią, tylko na bazie 🙂

Wyprodukowano i butelkowano przez Distillerie Valdoglio SPA, Włochy.

Jest i sedno. Mamy więc do czynienia z rumem wyprodukowanym we Włoszech, w firmie, która trudni się produkcją masową różnych trunków na zlecenie. Do tego brak jest informacji, czy starzenie odbyło się w beczkach, bo jeśli nie jest to rum 7-letni, to równie dobrze mogło się odbyć w kadziach i tym tropem bym chyba poszedł. Dodatkowo produkcja we Włoszech oznacza, że rum nie był starzony w klimacie tropikalnym, więc jego dojrzałość jest na jeszcze niższym poziomie niż rumów np. z Karaibów.

Na koniec analizy etykiety – moc rumu – 38%, czyli rozcieńczony prawie ile się da (dopuszczalne min. to 37,5%).

Lubisz Kubę lub rumy z Kuby? Sprawdź koszulkę z rumowym wzorem z miastem Hawana, stolicą Kuby.

Koszulka Rum Fanatic - Hawana
Koszulka Rum Fanatic – Hawana

 

Wygląd rumu

 

Zwykła, biała butelka z metalową zakrętką. W kieliszku barwa słomkowa, sprawia wrażenie nie używanych barwników, ale jeśli założymy, że rum nie ma 7 lat, a stawiałbym raczej na rok, dwa, to wtedy można założyć że barwnika użyto. Po zmieszaniu prawie nic się nie osadza na ściankach, co również sugerowałoby brak kontaktu z beczką.

Rum Gran Imperio Rhum Superior
Rum Gran Imperio Rhum Superior

Zapach rumu

Zapach płaski. Ciężko wyczuć jakieś konkretne nuty, przebija się trochę ananasa, trochę samego destylatu, trochę karmelu.

Smak początkowy

Brak istotnych odczuć.

Smak

Rum jest lekki, czuć że z melasy, czuć, że przedestylowany kolumnowo. W sumie głównie czuć destylat, ale nie jest on agresywny, co by wskazywało, że prawdopodobnie podciągnięto destylację do wysokich % lub dokonano tej destylacji więcej niż 1 raz i potem rozcieńczono wodą. Nuty głównie karmelowo-toffee z dodatkiem ananasa, więc trunek zrobiony trochę na styl hiszpański. Natomiast sam smak jest płaski, lekko słodki, brakuje większego nasycenia aromatów.

Posmak

Posmak krótki, piekący, ciężko uświadczyć jakiejś większej ferii aromatów. Głównie karmel i melasa.

 

Moja ocena rumu Gran Imperio Rhum Superior

 

Wygląd: 0,5/1
Zapach: 1/2
Smak początkowy: 0,25/1
Smak: 1,25/4
Posmak: 0,5/2

Suma: 3,5/10

Oceny dodatkowe:

Cuba Libre – 3/5 – lód i cola ukrywają to, co w tym rumie słabe, niedojrzałość i dominację destylatu nad aromatem, sprawiając, że cuba libre jest dość znośne.

Jakość / Cena – 3,5/5 – kupiłem ten rum za 37 zł za 0,7, więc jeśli chodzi o cenę to nie jest zła propozycja, zwłaszcza jeśli się nastawimy na cuba libre lub wsad do drinków, a nie na picie solo.

W skali rumów do 7 lat (choć nie sądzę, żeby on tyle miał) – 0/5, w skali rumów do 3 lat – 2/5

Podsumowując trzeba wiedzieć kiedy i jak tego rumu użyć. To nie jest rum do picia solo, trzeba to obiektywnie powiedzieć, jest dość słabo zrobiony, ale porównuję go tutaj do ogółu świata rumowego, a nie w danej kategorii cenowej. Natomiast ma duży atut, a mianowicie właśnie tę cenę i całkiem znośną charakterystykę, gdzie destylując go dość mocno „uszlachetniono” trochę ten destylat i sprawiono, że w połączeniu z lodem i colą jest to akceptowalna propozycja. Także bardziej nad jeziorem, nad morzem, do grilla, z colą, a niżeli wieczorem przy kominku, solo, z lekką nutą jazzu w tle.

pozdrawiam
Rum Fanatic (obecny na Facebooku i Twitterze)

3 komentarze

  • Krzysiek

    Właśnie piję i szału nie ma, ale szczerze mówiąc sądziłem, że będzie gorzej. Da się wypić bez bólu.

    Aha, ważna rzecz: „anos” to nie to samo co „años”. To drugie oznacza lata, to pierwsze – miejsce, w którym wiele osób ma wiele rzeczy. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *